Ryan Giggs har spillet mere end 900 kampe for United, og har spillet overfor en lang række af verdens bedste forsvarsspillere gennem sin karriere. I et interview med den italienske avis Gazzetta dello Sport ser den walisiske troldmand lidt tilbage på sin fantastiske karriere.
“Den vanskeligste modstander er Javier Zanetti, som jeg første gang stod overfor i Champions League-kvartfinalerne i 1999. Han var højreback, jeg var på venstrekanten. Jeg mødte ham et par gange mere, og han var en komplet spiller. Han imponerede mig med hans kloghed, fart, styrke og hans generelle stil”, siger Giggs.
For knap ti års tid siden, var Giggs i en periode rygtet til italiensk fodbold, hvor netop Zanettis klub Inter skulle været særdeles interesseret i Giggs. Inters præsident Massimo Moratti var stor fan af Giggs, som han ønskede på sit hold. Men Giggs ville aldrig skifte fra United, såfremt der var kommet noget konkret på bordet.
“Aviserne snakkede en del om et skifte dengang, men der var aldrig kontakt. Og det havde været ligegyldigt, for jeg ville aldrig forlade United”, udtaler Giggs.
Generelt deler Giggs roser ud til de italienske hold, som han beskriver som nogle af de sværeste af spille mod, samtidig med, at han roser Alessandro del Piero for hans flotte karriere i Juventus.
“Del Piero er den bedste italienske spiller. Vi er tæt på lige gamle, og jeg har fulgt med i hans karriere”, siger Giggs.