Uniteds teenagekomet gad godt nok ikke møde op til amerikanernes venskabskamp i Skotland i november, som Arena ellers havde tilbudt i forsøget på at lokke den amerikanskfødte angriber til at repræsentere staterne fremfor Italien.
Ved den lejlighed gjorde Arena det krystalklart, at Rossi bare kunne passe sig selv og kæmpe for en karriere som italiensk landsholdsspiller. Men efter Rossis show mod Burton er den amerikanske nationalcoach ifølge The Guardian lige pludselig kommet på andre tanker, og han vil igen tage kontakt til den tidligere Parma-spids.
Hvis Rossi takker ja til et tilbud om at repræsentere USA ved VM, kan det blive nogle uerfarne angrebsmuligheder, amerikanerne har til rådighed. Også vidunderbarnet Freddy Adu spåes nemlig at blive udtagat.