Lindegaard afviser gisninger i pressen

Anders Lindegaard bekræfter at han i øjeblikket træner med i Odense Boldklub, men fortæller på sin Facebook-side at det sker i forbindelse med besøg i hjembyen.

Manchester Uniteds danske målmand Anders Lindegaard blev i denne uge spottet til træning i Odense Boldklub, hvilket med det samme fik flere danske medier til at antyde at han enten var skadet eller var smidt ud i kulden i Manchester United.

Men på sin Facebook-profil afviser Anders Lindegaard historierne. Ganske vist er han i Danmark for at besøge sin kiropraktor, men det er rent og sker rutine for den danske målmand.

– Bare for en god ordens skyld. Jeg er i Odense for at se en dygtig kiropraktor, der kender min historik, og hjælper mig med generel sundhed i min krop. Jeg er hverken skadet eller i genoptræning og sætter stor pris på, at OB er så venlige at lade mig træne med deres målmandstræner, så jeg kan holde mig skarp og i træning på mine fridage, skriver Anders Lindegaard i en offentlig besked på Facebook.

Han gør det senere i kommentarfeltet klart at han ikke er skadet.

Forrige artikel

Meulensteen bliver træner i Fulham

Næste artikel

Pique: Derfor forlod jeg Manchester United

ANNONCE