Medie: Alvaro Fernandez tæt på Benfica-transfer

Benfica er angiveligt tæt på at sikre sig en permanent handel af den tidligere Preston North End-lånestjerne, Alvaro Fernandez.

Benfica planlægger at sikre sig Alvaro Fernandez underskrift inden for de næste par timer, skriver det portugisiske medie Record.

Den unge Alvaro Fernandez blev hentet til ungdomstruppen fra Real Madrid i en fri transfer i 2020. Han er i øjeblikket udlånt til Granada for hele sæsonen, men klubben har mulighed for at bryde aftalen i løbet af denne måned.

Fernandez, som er 20 år gammel, har deltaget i 14 kampe i alle konkurrencer for Granada – af disse har seks været med fra start. På trods af dette hævdes det af mediet Record, at hans låneaftale vil blive annulleret, og at Benfica forsøger at få en aftale på plads hurtigst muligt.

Fernandez’ kontrakt med United udløber til sommer, men der er mulighed for at aktivere et yderligere år. Der rapporteres en pris på £8,5 millioner, svarende til ca. 75 mio. danske kroner. Uniteds selv menes at have lavet en værdiansættelse af spanieren på £5 millioner i slutningen af sidste år.

Efter at United afsluttede lånet af Tottenham Hotspurs’ venstre back, Sergio Reguilon, i sidste uge, opstod der opfordringer til, at United skulle tilbagekalde Fernandez på grund af skader på Tyrell Malacia og Luke Shaw.

Det hævdes dog nu, at en permanent afsked med den tidligere Real Madrid-spiller er ved at være i hus. Dette også rapporteret af transfereksperten Fabrizio Romano.

Fernandez var en stor succes i sin første seniorlåneperiode hos Preston sidste sæson. Han deltog i i alt 42 kampe og lavede fire assists. Om sit ophold på Deepdale sagde United-forsvareren i et nyligt interview:

– Jeg elskede det. Jeg forlod klubben meget lykkelig. Derudover havde jeg et hold, en tæt sammenhængende familie. Vi havde et godt omklædningsrum, og jeg efterlod mange venner bag mig.

Forrige artikel

Det er en tændt og selvsikker Diallo, der vender tilbage efter skade

Næste artikel

Optakt: Sekspointskamp mod Spurs

ANNONCE