Opdatering på skadessituationen

Sir Alex Ferguson kunne i dag ved sit ugentlige pressemøde komme med den nedslående nyhed, at Rafael da Silva er ude med en skade i en måned: “Rafael er…

Sir Alex Ferguson kunne i dag ved sit ugentlige pressemøde komme med den nedslående nyhed, at Rafael da Silva er ude med en skade i en måned: “Rafael er ude i mindst en måned. Det er utroligt synd for ham, da han har været imponerende i denne sæson, og han har spillet i alle Carling Cup-kampene. Han fortjener at spille i finalen.”

Sir Alex havde dog bedre nyt til Danny Gibson og Danny Welbeck, som begge kommer i aktion på Wembley: “Gibson og Welbeck vil spille på søndag. De fortjener det begge to.”

Jonny Evans vil forhåbentlig også være klar efter kampen i tirsdags. Han havde nogle smerter i slutningen af kampen, men ligesom Rafael fortjener han at spille.”

Når man tager et kig videre på Uniteds skadesituation, så ser det straks bedre ud, for ud over disse spillere ser det godt ud for Uniteds trup: “Alle andre spillere er klar. Gary Neville er med i truppen, der tager til London, og han har trænet fint med i den sidste uges tid. Og Anderson spillede 45 minutter imod Manchester City med reserverne torsdag aften, og ham tager vi selvfølgelig også med.”

Edwin van der Sar får højst sandsynlig lov til at sidde over i denne weekend, noget som giver Sir Alex Ferguson et svært valg:

“Hvem der skal starte inde (i stedet for Edwin van der Sar, red.) er svært, når man har målmænd som Foster og Kuszczak at vælge imellem. Det er noget, jeg bliver nødt til at tænke igennem,” afsluttede Ferguson.

Dermed ser det godt ud for Uniteds trup forud for Carling Cup-finalen på Søndag på Wembley mod Tottenham Hotspur. Holdets trup har været betydeligt plaget af skader i det seneste stykke tid.

Forrige artikel

Optakt: Manchester United – Tottenham Hotspur

Næste artikel

Jonny Evans vil løfte Carling Cup-trofæet

ANNONCE