Argentina må se bort fra Manchester Uniteds 25-årige forsvarsspiller i deres kommende landskampe mod Paraguay og Ecuador, idet Marcos Rojo stadig bakser en smule med en fibersprængning.
Det bekræfter det argentinske fodboldforbund efter ønske af Louis van Gaal.
– Louis van Gaal kontaktede os forleden med ønsket om, at vi så bort fra Marcos Rojo i denne omgang, da han stadig døjer med en skade. Den argentinske landstræner, Gerardo Martino, forstår trænerens bekymring, og vi håber at se ham i topform til de vigtige kampe mod Brasilien og Columbia i november i stedet.
Marcos Rojo har siddet ude siden 3-2-sejren over Southampton, men forventes at blive klar enten til kampen på Goodison Park mod Everton den 17. oktober eller til Champions League-kampen mod CSKA Moskva fire dage senere.
Få Manchester Uniteds nye fodboldtrøjer med Martial, Memphis, Rooney osv. på ryggen