Manchester United har for kort siden lagt en video op på sin hjemmeside og sociale medier, hvor Roy Keane træder ud af skyggen, så man kun ser øjnene. Videoen afsluttes med Adidas’ logo og teksten 08.08.
Herpå redaktionen gætter vi på, at det er en teasing at klubbens 3. trøje, der angiveligt skulle blive lanceret i morgen.
Grunden til, at Roy Keane er med på videoen kan meget vel skyldes, at det den 8. august er præcis 30 år siden, han debuterede for Manchester United i Charity Shield-kampen mod Arsenal. Kampen vandt De røde djævle efter en afgørelse på straffespark, hvor Roy Keane selv scorede fra 11 meter-pletten.
Derfor gætter vi på, at den første man officielt ser i den nye trøje, er Roy Keane.
Er man nysgerrig på, hvordan den nye trøje ser ud, har profilen Instagram-profilen @jerseyreview lækket billeder af den nye trøje, der angiveligt vil have en rød djævel i stedet for klubbens logo.

Du kan se videoen via nedenstående link:
https://www.manutd.com/en/videos/detail/adidas-and-man-utd-teaser-video-on-7-august-2023
Lyder plausibelt👍
Og en ganske pæn 3. trøje, det er bestemt set værre 🙂
Højlund får nr 17
Forhåbentligt nr 17 :))
Højlund får nr. 28
Jeg tror han får nummer 17