Shareholders United lover at kæmpe mod takeover

De to irere købte i dag yderligere 3,2 millioner aktier i klubben, dermed ejer de nu 25.49% af klubben. Amerikanske Malcolm Glazer, ejer af NFL klubben Tampa Bay Buccaneers, ejer også en stor del af klubben, nemlig 14.31%.

Men Shareholders United er fast besluttet på at forhindre et hvert forsøg på takeover. Talsmand Oliver Housten sagde: ”Alle fansene i vores klub er samlet om at være imod et takeover.”

”En enkelt ejer eller en lille gruppe af ejere vil ikke være sundt – muligheden for at observere og pligten til at lave regnskab forsvinder, og fans vil have en meget lille chance for at få noget sagt i klubben.”

”Mediemoguler, investorer, og oliematadorer og resten noter jer; vores klub er ikke til salg.

”Fans som bekymrer sig om og interesserer sig for United, skal melde sig ind i SU nu og hjælpe med at forhindre fjendtligsindede eller uønskede bud, og vi håber meget at klubben vil hjælpe os i denne bestræbelse.”

Oldtrafford.dk vil endnu engang benytte chancen til at sige: ”MELD DIG IND I SHAREHOLDERS UNITED HVIS DU HOLDER AF MANCHESTER UNITED”.

Forrige artikel

FA afventer Rio Ferdinand

Næste artikel

Saha fik kærligheden at føle

ANNONCE