Spinkel hjemmesejr i CL-åbner

Det kunne have blevet fugl eller fisk i Uniteds premiere af dette års Champions League, men hjemmeholdet trak det længste strå. 

Hverken ude- eller hjemmeholdet havde nået at se sig sig omkring, før Nemanja Vidic begik et klart straffespark. Det var ikke forsætteligt, men serberen nedlagde tydligt en modstander i feltet, men dommeren valgte ikke at dømme det kun 30 sekunder inde i opgøret. 

Manchester United kom sig hurtigt over chokket, og der var ikke gået 10 minutter før de kom foran. Michael Carrick bandede med Shinji Kagawa, og så var englænderen alene igennem. Carrick satte Muslera og satte den ind til 1-0. 
 
Galatasaray kløede dog på, og var tæt på at svare igen ved Amrabat, men overliggeren kom i vejen for ham og en udligning. 
 
Det var meget jævnbyrdigt klubberne imellem den resterende del af første halvleg. Galatasaray var farlige i omstillingsspillet i hvilke de angreb med mange mand konstant. Manchester United stod for de mere gennemspillede angreb. 
 
Shinji Kagawa kombinerede sig vej igennem med Nani, men den lynhurtige japaner blev standset i afslutningsmomentet. 
 
Efter 40 minutters spil kom træværket igen David de Gea til undsætning, da tyrkernes Hamit Altintop sparkede den på stolpen efter et frispark, der fangede hjemmeholdet på hælene. 
 
I slutfasen af første halvleg brød udeholdet igennem flere gange, og ved mange situationer så United meget skrøbelige ud. De holdte dog stand til pausen 1-0. 
 
Dommeren tøvede på fløjten i første halvleg, men han var ikke sen til at dømme straffespark, da Rafael da Silva blev nedlagt i feltet. Overraskende nok fik Nani lov at sparke fra pletten, og præcis som van Persie og Chicharito kunne portugiseren ikke udnytte chancen. Fortsat 1-0 efter 55 minutter. 
 
Få minutter efter det missede straffespark var gæsterne tæt på at udligne, men Inans hovedstød sejlede lige forbi. 
 
Halvvejs igennem anden halvleg kom Patrice Evra frem til en nærgående chance, og på det efterfølgende angreb lavede David de Gea en suveræn dobbeltredning, der holdt United på sejrskurs. Det bølgede frem og tilbage.
 
En ventet nervøs afslutning på kampen så Chicharito misbruge et par chancer, mens defensiven stod stabilt, og afholdte gæsterne fra de store chancer. 
 
En hård arbejdsdag endte 1-0 med Michael Carrick som matchvinder. 
Forrige artikel

Startopstillingen vs Galatasaray

Næste artikel

Ferguson tilfreds med sejr

ANNONCE