Suarez angriber: United planlagde det hele

Han har fået forbud mod at omtale sagen, men alligevel angriber Luis Suarez nu igen over Patrice Evra-affæren.

Luis Suarez har udstået sin karantæne på otte kampe, men han er fortsat ikke kommet sig over sidste sæsons store racisme-sag.

I et interview med uruguayansk tv går Liverpool-stjernen nu igen ind i et frontalt angreb på United, som Suarez mener står bag et komplot mod ham.

– Folk i Liverpool er overbeviste om, at United udnyttede sagen til at få sat mig skakmat og stoppet Liverpool. I England har Manchester United en stor politisk magt, det må man respektere og holde sin kæft, lyder det blandt andet fra Suarez, som også giver sin version af det famøse manglende håndtryk i ligamødet på Old Trafford.

– Det var en misforståelse på Old Trafford. Jeg tror det hele var arrangeret på forhånd for at stille mig i et dårligt lys, præcis som retssagen var det. Forinden lovede jeg mine kone, min manager og klubbens ledelse, at jeg ville give Evra hånden. Han havde fået mig straffet, men jeg har ingen problemet med Evra, så der var ingen grund til ikke at gøre det. Det eneste de britiske medier fokuserede på, var jeg ikke gav ham hånden, ingen tog notits af at hans hånd var så langt nede, at jeg ikke kunne trykke den. Det var kun i Uruguay og Spanien, at de omtalte det.

Suarez får næste gang mulighed for at trykke Evras hånd, når United gæster Anfield i september.

 

Previous Article

Berbatov til Italien?

Next Article

Målløs Kagawa: Det er så overvældende

ANNONCE