Tévez revser Ferguson

Den 25-årige argentiner har i de seneste to sæsoner tørnet ud for Manchester United, hvilket blandt andet har affødt to engelske mesterskaber og et…

Den 25-årige argentiner har i de seneste to sæsoner tørnet ud for Manchester United, hvilket blandt andet har affødt to engelske mesterskaber og et Champions League-trofæ. Især i sit første år på Old Trafford markerede Tévez sig som en vigtig brik på holdet med 13 scoringer i Premier League.

Den netop overståede sæson blev dog mindre succesfuld for den tidligere West Ham-spiller, da han som følge af tilgangen af Dimitar Berbatov flere gange måtte lade sig henvise til bænken. Det fik tidligere på måneden Tévez til at afvise en kontraktforlængelse til trods for, at han med jævne mellemrum har ytret ønske om at fortsætte for ”De røde djævle”.

Således udløber hans kontrakt med United i dag, og det forventes, at han i løbet af den næste uge vil skifte til rivalerne fra Manchester City. Og nu retter Tévez så en hård kritik mod Sir Alex Ferguson:

”Du kan ikke diskutere med Alex Ferguson. Det er som om, han er præsident for England. Det er umuligt. Du taber altid diskussionen. Men det var en fejl, at han lod mig starte på bænken (mod Barcelona, red.). Det var den eneste finale, vi tabte, i min tid for Manchester United,” udtaler han overfor The Guardian.

Tévez har i løbet af sine to år i det nordengelske flere gange slået fast, at han har følt sig godt tilpas hos de engelske mestre. Dette var dog ikke tilfældet, hævder han nu:

”Min familie ved, hvor meget jeg led i United. Jeg kunne ikke glemme smerten efter en kamp eller en træning. Det var ikke godt, for min bedrøvelse gik ud over familien,” slutter landsholdsspilleren.

Carlos Tévez nåede at opnå heltestatus blandt fansene på grund af sin arbejdsindsats. Om han stadig vil være elsket, hvis han skifter til den anden side af Manchester, vil tiden vise.

Previous Article

Her er den nye målmandstrøje

Next Article

United har købt Valencia

ANNONCE