United får tilskud

Sport England – i Danmark svarende til DIF – har nemlig valgt at tildele United 30.000 pund over en tre-årig periode. Penge, som skal bruges til at…

Sport England – i Danmark svarende til DIF – har nemlig valgt at tildele United 30.000 pund over en tre-årig periode. Penge, som skal bruges til at gennemføre et større motionsprogram for klubbens ansatte.

Mærk suset på Old Trafford: Se de bedste rejsetilbud her

Det er i forbindelse med en kampagne om at forbedre det nordvest-engelske folks fysiske form, at pengene tilfalder United. De skal blandt andet bruges til at tilbyde klubbens ansatte yoga- og fitnesstræning. Kommunikationsdirektør Phil Townsend meddeler, at man er glad for at være kommet med i projektet.

Imens spærres øjnene op mange andre steder, for flere kan ikke se grunden til, at en af verdens bedst kørende fodboldklubber skal tildeles støtte til et sådan projekt. Sport England har dog afvist stormvejret med den begrundelse, at det er lige meget om virksomheden hedder Manchester United eller bærer et andet navn. Pengene er berettiget.

Forrige artikel

Silvestre tilfreds til venstre

Næste artikel

Heinze skal hjælpe Meulensteen til triumf

ANNONCE