I skal i dag skånes for gentagelser af den pinlige forestilling. Alle der har set dagens kamp, vil næppe udsættes for væmmelige flashbacks. Fakta skal dog med; Middlesbrough 4 – Manchester United 1.
Store nederlag er uundgåelige i fodbold, dermed basta. Men måden United tabte 4-1 på var pinlig, den tangerede en fornærmelse, i hvert fald en fornærmelse imod de tilrejsende United fans. Og set i et større perspektiv, ser United’s fremtid sort ud. Spillet mangler sammenhæng, ide, mod og frem for alt hjerte.
Man må så selv gætte om det er internt det ikke fungerer, f. eks uenighed imellem trænere og spiler i spørgsmål om taktik. Eller om United ikke længere har formatet(=spillerne) til at holde niveau igennem en lang og sej Premier League.
Det er rystende så få chancer United kommer frem til, spillet er nærmest langt an på, at vente på modstanderen, i stedet for at selv skabe. Men igen: Har vi længere spillermaterialet til at styre en kamp i 90 minutter, jeg tvivler stærkt. Og kombiner’ dette med mangelen på mod til angribe, ser det meget sort ud.
Om otte dage står den på Chelsea. Med en præstation som denne og for den sags skyld imod Spurs, bliver United gjort til grin på Old Trafford. Fergie for brug al sin erfaring og mandskabsbehandling før opgøret, der ikke længere er et top-opgør, men mere en kamp imellem det nuværende bedste engelske hold og det forhenværende.
I bliver dog ikke skånet for dagens karakterer:
Spillerkarakterer fra 1-10, hvor 10 er bedst.
Van der Sar: Et fejl fra hans side måtte jo komme, kan ellers ikke lastes for noget……………………………………5
O’Shea: Meget skidt igen, hvor er den gamle ’konge’ der ned af fløjen?……………4
Ferdinand: Møg ringe – helt væk i store dele af kampen.……3
Silvestre: Langt bedre end Rio, men igen det siger ikke så meget……………………………5
Bardsley: Ikke de store fejltrin, skiftet ud tidligt..……………………5
Park: Anonym, har stadig ikke helt fundet fodfæstet i Premier League.…………5
Nistelrooy: God arbejdsindsats, men generelt mærket af nedturen……………5
Scholes: Han elsker at aflevere mere tilbage end fremad, og han er vores kreative omdrejningspunkt. Næppe.…………….4
Smith: Arbejder røven ud af bukserne, men har ikke formatet til at hive holdet med…………..6
Fletcher: Opdagede først han var med da han sent i 2. halvleg fik gult kort.……………2
Rooney: Prøvede i det mindste, men heller ikke det var nok……………….6
Indskiftere:
Richardson (ind i 30 min.): Ikke lige hans dag. Lavede klodset straffe. Havde svage indlæg…….5
Ronaldo (ind 60. min): Ikke sit gamle jeg, fik dog scoret………………..6
Brown (ind 87.min): For kort tid på banen til bedømmelse. I stedet for Rio, som vist nok godt forstod at udskiftningen var ment som et ”nu tager du dig faneme sammen”
Dagens OldTrafford.dk Man of the Match: Smith, ikke mindst på grund af hans ny militær-klip.