United tilbage på sejrskurs

Manchester United kunne langt om længe trække sig sejrrigt ud af en udebanekamp i Premier League, selvom det samme mønster dannede sig med ti minutter…

Manchester United kunne langt om længe trække sig sejrrigt ud af en udebanekamp i Premier League, selvom det samme mønster dannede sig med ti minutter igen, da Stoke pludseligt udlignede. Javier Hernandez havde bragt gæsterne i front på et flot hovedstødsmål, og kom igen på tavlen med få minutter igen, og sikrede en fortjent sejr til De Røde Djævle.

Manchester United var spilstyrende i kampens indledning, og kom frem til et par enkelte muligheder, men Stoke stod stabilt og lod ikke meget komme igennem. Første reelle chance skabte Dimitar Berbatov, da han fangede bolden på midten, og startede et kontraangreb med Nani og Chicharito på hhv. højre og venstre side af ham, men chancen løb ud i sandet, da mexicaneren ikke kunne lægge bolden til rette for bulgareren efter et Nani-indlæg.

Han tog dog revanche kort efter, da han på mærkværdig vis headede en tværbold fra Nemanja Vidic ind bag Thomas Sørensen med baghovedet.

Stoke var som ventet kun farlige på dødbolde, og de drabelige indkast fra Rory Delap. Men Manchester United clearede gang på gang, og holdte i det hele taget god stand i forsvaret.

Patrice Evra var rykket op på venstrekanten i opgøret, og her kom han frem til mange uvante situationer i modstanderens felt. Han fik en åben scoringsmulighed, da Paul Scholes fandt ham i feltet på et hurtigt frispark, men franskmanden valgte at aflevere den på tværs uden held.

Efter pausen faldt tempoet drastisk i opgøret, og det samme mønster som i mange af de uafgjorte resultater begyndte at forme sig, da Manchester United tillod Stoke mere og mere – dog uden det for alvor blev farligt. United har smidt føringer væk flere gange i denne sæson, og det skete igen, da indskiftede Tuncay skar ind i banen og smadrede den op i hjørnet.

Manchester United viste dog karakter, og rejste sig mod kampens afslutning, og det gav gevinst. Patrice Evra fik en løs bold i feltet, drejede den ind mod kassen, og her stod Chicharito på det rigtige sted, og kunne gøre det til 1-2. Dermed har Manchester United fået sæsonens første udesejr i Premier League.

Forrige artikel

Opstillingen mod Stoke

Næste artikel

Hernandez dynges til med ros

ANNONCE