De gjorde alle seks sin dyd i den røde trøje – måske nogle mere end andre, men fælles er også, at de er blevet nomineret til Premier Leagues Hall of Fame.
De seks nominerede drejer sig om Michael Carrick, Nemanja Vidic, Rio Ferdinand, Andy Cole, Gary Neville og den tidliger Ballon D’Or vinder Michael Owen, som dog tog sin største tørn i Premier League i den forkerte røde trøje.
Greats of the game ⭐️
Six former Reds have been shortlisted for the next #PLHallOfFame induction 👏🔥#MUFC || @PremierLeague
— Manchester United (@ManUtd) March 30, 2023
Fuldt fortjent optagelse i Hall of Fame for de 5 rigtige United legender, Owen er ikke en legende i United i mine øjne, selvom han spillede nogle gode kampe i den rigtige røde trøje trods alt
Om han fortjener sin optagelse på baggrund af hans Liverpool karriere vil jeg ikke gøre mig til dommer over.
Men stort tillykke til dem alle.
GGMU