FA Cuppen er en gammel og traditionsrig turnering. Og på grund af traditioner, så nægter man også at vige fra princippet om, at et hold, der får uafgjort på udebane, skal have chancen for at spille sig videre i en hjemmekamp.
Flere høje herrer hos Premier League-klubberne har de senere år skreget efter, at man gør, som man har gjort fra 2000 i FA Cup-semifinalen – nemlig at afgøre løjerne på selve dagen. Efter United røg i omkamp mod Reading, luftede Queiroz samme tanke.
“Det er en del af reglerne, at der skal spilles omkamp, men jeg forstår ikke, hvorfor man ikke bare går i overtid i første kamp. Jeg ved godt, at det ikke kan ændres nu og her midt i sæsonen, men jeg mener, det er et ændringsforslag, der skal kigges nærmere på,” siger Queiroz.
Newcastle-manager Glenn Roeder giver også udtryk for præcis det samme søndag.