Anført af den populære Manchester United-fan Pete Boyle, så bliver der opfordret til at boykotte Fulhams salg af øl, pies og kampprogrammer.
Baggrunden for protesten er, at Fulham har valgt at kræve 45 pund for en billet til United-sektionen. En pris, som er steget dobbelt så meget i forhold til forrige sæson.
Dette har vakt oprør i Fulham, hvor manager Chris Coleman i dag langer kraftigt ud efter Uniteds fans for ikke at støtte deres lokale hold.
“Det er bekymrende nu om dage at mange støtter klubber, som ligger 800 kilometer væk – De støtter ikke deres lokale hold. Jeg var til Lille – Manchester United med min assistent. Vi kunne høre omkring 200 Man United fans, men ingen Manchester accent,” fortæller Fulham-manageren.
Han ser det som et generelt problem i engelsk fodbold, at børn tyer til de store hold istedet for de små.
“Børn følger ikke Cardiff, Fulham eller Scunthorpe eller hvem deres lokale hold er.
De vil følge de hold de ser mest på tv.
Nu om dage er der så meget dækning, at de ikke gøre det mere. De store spillere er som filmstjerner,” udtaler han.