Photo by Ash Donelon/Manchester United via Getty Images
Den verdenskendte atletiktræner Harry Marra har færdiggjort sit fem ugers ophold i Manchester United.
Helt konkret har hans opgave været at forbedre spillernes fysiske formåen, hvor Marra specifikt har været inde og dele ud af sin store viden om bevægelse og især “løbemekanikker”.
Harry Marra er særlig kendt for at have trænet Ashton Eaton, der både er dobbelt OL-guldvinder i tikamp og tilmed har forbedret verdensrekorden i sporten to gange.
Den amerikanske træner modtog i 2016 en ‘Coaching Achievement Award’ ved World Athletics Awards.
Harry Marra udtaler selv, at han blev mødt med nogle kække bemærkninger, da han først trådte ind af døren på Carrington
– Du ved vel godt, at fodbold ikke foregår i en lige linje, ligesom når en sprinter løber en 100 meter?
Det faktum var han selvfølgelig klar over, men havde reelle svar til skepsisen.
– Jaja, det ved jeg godt. Men fundamentet i den optimale kropsholding under løb skal altid forblive intakt. Selvfølgelig er der små justeringer alt efter hvilken form for løb, men principperne er de samme, forklarer han.
Tips og fif til b.la Mason Mount
Marras ophold i klubben har efter sigende smittet positivt af på truppen. Helt konkret gav han Mason Mount råd til placeringen af hans arme ved zigzag-sprint igennem kegler, som straks gav pote.
– Jeg gik over og spurgte træneren, om det var okay, at jeg fortalte Mason nogle ting, hvilket det var. Så jeg viste ham, hvad den korrekte armstilling skal være, når man er i sprint. Efter den justering var han fantastisk, og han kom forbi den sidste kegle med et kæmpe smil, så mig og sagde “this shit really works”.
– Jeg havde ikke lyst til at komme ind som den grimme amerikaner, der sagde de skulle gør dit og dat. Jeg observerede og var imponeret, men i sport kan selv de små ting gøre en stor forskel, siger han.
»The guy can really teach«
Marra har kun rosende ord at sige om Rúben Amorim.
Han udtaler, at han observerede Amorims træningspas med stor interesse og beskriver ham som en fremragende ‘lærer’.
– Du bliver nødt til at være en dygtig underviser for at kunne udvikle unge mennesker.
– En af mine sidste dage gik jeg op til Rúben, og sagde “jeg håber de giver dig den nødvendige tid, for så kommer du til få denne klub tilbage”.
Harry Marra har altså fuld tiltro til, at Amorim er manden, der får Manchester United tilbage på rette kurs.