Manchester United er i avancerede forhandlinger med 33-årige Harry Maguire om en forlængelse af kontrakten.
Der er angiveligt tale om en et-årig forlængelse med option på at forlænge med et yderligere år, så den potentielt kan løbe til 2028 ifølge David Ornstein.
Efter det store skifte i 2019 for 80 millioner pund, har United-karrieren været præget af op- og nedture i hans snart syv år i klubben.
De seneste par år har primært været fyldt af opture, hvilket har været til gavn for Maguire og snakken om ham i blandt klubbens fans. Det også har kastet et comeback til det engelske landshold af sig.
Nu bekræfter forsvarsklippen selv, at der er forhandlinger i gang omkring en forlængelse med klubben.
– Jeg mener, der har været samtaler. Jeg tror, at vi vil finde en løsning, der er bedst for både klubben og mig selv, siger hovedpersonen til Sky Sports.
– Hvilken aftale der er tale om, er jeg sikker på, I vil finde ud af i de kommende uger, men ja, jeg tror, der kommer en løsning i nærmeste fremtid, om jeg forlænger eller ej.
– Jeg elsker klubben, men det skal også være det rigtige for mig.
– Jeg ønsker ikke at blive i klubben på grund af den sentimentale værdi. Jeg vil blive, fordi jeg har lyst til at være her, og fordi klubben ønsker, at jeg skal være med til at drive klubben fremad, og de føler, at jeg har en stor rolle at spille i det.
– Og hvis det er tilfældet, så er jeg sikker på, at vi vil sidde ned og finde en løsning, afslutter Harry Maguire.




