Alejandro Garnacho er månedens spiller

Den unge argentiner er blevet kåret til novembers spiller i Manchester United af klubbens fans.

Alejandro Garnacho har med sine to mål og to assists været kampafgørende i november for De røde djævle. Det har klubbens fans bemærket og stemt ham ind på en sikker førsteplads foran David de Gea og Casemiro med 67% af alle stemmerne. De Gea fik 21%, mens Casemiro fik 12%.

Garnacho blev ikke udtaget til VM for Argentina, hvilket har skabt undren i det sydamerikanske land, da en skade til Angel Correa kunne have medført at Garnacho var kommet med på yderste mandat. I stedet er pladsen gået til Thiago Almada, der tørner ud for MLS-klubben Atlanta United FC.

Flere fans har spekuleret i, at Garnacho er fravalgt på grund af sit spanske ophav på Twitter, hvilket Garnacho selv likede, men sidenhen har slettet igen.

📝 Kom med din mening på OldTrafford.dk

➡ ️ Opret din profil her og kommenter artiklen nedenunder.


Skriv et svar
Forrige artikel

Ronaldo: Sir Alex Ferguson var nøglen

Næste artikel

Blog: Farvel og tak, Cristiano – den sidste fejde for nu?

ANNONCE