Alejandro Garnacho er månedens spiller

Den unge argentiner er blevet kåret til novembers spiller i Manchester United af klubbens fans.

Alejandro Garnacho har med sine to mål og to assists været kampafgørende i november for De røde djævle. Det har klubbens fans bemærket og stemt ham ind på en sikker førsteplads foran David de Gea og Casemiro med 67% af alle stemmerne. De Gea fik 21%, mens Casemiro fik 12%.

Garnacho blev ikke udtaget til VM for Argentina, hvilket har skabt undren i det sydamerikanske land, da en skade til Angel Correa kunne have medført at Garnacho var kommet med på yderste mandat. I stedet er pladsen gået til Thiago Almada, der tørner ud for MLS-klubben Atlanta United FC.

Flere fans har spekuleret i, at Garnacho er fravalgt på grund af sit spanske ophav på Twitter, hvilket Garnacho selv likede, men sidenhen har slettet igen.

Forrige artikel

Ronaldo: Sir Alex Ferguson var nøglen

Næste artikel

Blog: Farvel og tak, Cristiano – den sidste fejde for nu?

ANNONCE