Brandon Williams om svær tid: »Jeg forlod ikke min lejlighed«

Den tidligere Manchester United-back, Brandon Williams, har åbnet op om en svær tid i sin karriere, hvor hans mentale helbred har været sat på prøve.

 (Photo by Ash Donelon/Manchester United via Getty Images)

December 2023 var sidste gang, Brandon Williams snørede støvlerne i en kompetitiv fodboldkamp. Nu åbner han op i et længere interview med den tidligere spiller Ben Foster om sit United-exit, et mislykket lejeophold under Kieran McKenna i Ipswich og en igangværende retssag, der hænger over hovedet på ham.

I sidste sæson var den nu 24-årige back udlejet til Ipswich, men halvvejs gennem sæsonen sendte Kieran McKenna englænderen retur til Manchester for at fokusere på sine problemer uden for banen. I august 2023 var Williams involveret i et biluheld, hvor han blev fanget af kameraer med en ballon i munden – og her begyndte rygterne om en mulig afhængighed af lattergas

Det var efter hans retur til Manchester, at det for alvor begyndte at gå ned ad bakke for den unge englænder

– Mine venner var bekymret for mig, Angel Gomes, Jimmy [James red.] Garner, and D’Mani Mellor. Fordi jeg trænede ikke. Jeg forlod ikke min lejlighed, Jeg bevægede mig ikke, jeg kom ikke ud”

Han tilføjer også, at han mistede glæden ved fodbold.

– På det tidspunkt gjorde jeg (mistede glæden ved fodbold), I den periode blev det hele for meget for mig, fortsætter han.

Englænderen, der har spillet 51 kampe for United, fortæller, at sociale medier kombineret med presset ved at spille for Manchester United var medvirkende til, at glæden ved fodbold forsvandt.

– Med sociale medier er det United. Du kan spille den bedste kamp og alligevel få kritik, og min familie læser det, fortæller han

– Det er svært at forklare dem. Det er nærmest umuligt at få dem til at forstå, hvor stor klubben er. Man forstår det ikke, før man faktisk spiller der, fortsætter han.

Den unge back har stået uden klub, siden han forlod United i sommer. Men det er ikke, fordi der ikke har været tilbud. Når tiden er rigtig, er englænderen klar til at vende tilbage til grønsværen.

– Jeg skal have en samtale [min agent red.] og se, hvordan situationen er. Men jeg har haft masser af klubber, allerede siden august, der har forsøgt. USA, Europa, England, Championship. Jeg har haft masser af klubber, men jeg har bare ikke været klar. Jeg vil gerne tage et sted hen, hvor jeg er 100 procent sikker, 100 procent fokuseret og bare kan komme i gang. Når det når dertil, så tager vi snakken, afslutter han.

Forrige artikel

McTominay følte sig fejlplaceret i United, nu stortrives han i Napoli

Næste artikel

Bruno Fernandes er månedens spiller

ANNONCE