Paris Saint-Germain kan godt droppe enhver tanke om at lokke Manchester United til at skille sig af med Patrice Evra på nuværende tidspunkt.
Sådan lyder det fra den 31-årige franskmand, der dermed forsøger at lægge låg på de rygter, der sender ham til den nyrige franske hovedstadsklub.
– De skal dræbe Ferguson, før de kan få mig til Paris. I øjeblikket er der intet at gøre. Jeg har et år tilbage af min kontrakt. Jeg er i Manchester United. Jeg er anfører, og jeg er glad, siger Evra ifølge Metro.co.uk.
Patrice Evra skiftede til United fra Monaco i 2006. Siden da er han blevet publikumsfavorit og er ligeledes blevet belønnet med anførerbindet i Nemanja Vidic’ fravær.
Evra lægger dog ikke skjul på, at han er smigret over at blive sat i forbindelse med PSG, som han holdt med, da han var knægt.
– Det er altid en fornøjelse at blive sat i forbindelse med en klub som PSG, især fordi jeg kommer fra Paris, lyder det fra Evra, der fortsætter.
– Jeg har aldrig lagt skjul på min kærlighed til Paris, selvom Monaco altid vil være min klub. Det har altid naget mig, at klubben (PSG, red.) aldrig har vundet titlen eller kvalificeret sig til Champions League.