Manchester United vil for en gangs skyld lægge al rivalisering til side, når de på søndag gæster Liverpool på Anfield Road.
Sådan lyder det fra Sir Alex Ferguson forud for opgøret, der er det første på Liverpools hjemmebane siden Hillsborough-rapporten, der placerede ansvaret for den forfærdelige tragedie hos myndighederne.
– Det bliver en følelsesladet kamp, og vi vil støtte dem på enhver tænkelig måde. Som klub støtter vi Liverpool taget deres situation i betragtning. Vi kan kun forestille os, hvordan familierne til ofrene reagerede, da rapporten blev offentliggjort, siger Ferguson ifølge Fox Sports.
Da United i lørdags udraderede Wigan på Old Trafford, var der efterfølgende meldinger om, at der blandt hjemmeholdets fans var blevet sunget “always the victims, it’s never your fault”.
En sang, der opstod blandt United-fans efter Luis Suarez’ racismedom.
– Jeg hørte det ikke. Men andre gjorde, især i direktor-boxen. David Gill var meget skuffet. Det er en ny sang, der opstod efter Suarez-sagen. Det var skuffende. Men der er tale om en minoritet. I et samfund vil der altid være minoriteter, der ønsker at blive hørt, siger Ferguson.
Liverpools fans har omvendt ikke holdt sig for gode til at minde United om München-ulykken i 1958.
Så sent som i sidste sæson, hvor United vandt 2-1 over Liverpool på Old Trafford, blev der zoomet ind på en samling Liverpool-fans, der åbenlyst råbte “Münich, Münich, Münich”.