Mere end 37 millioner pund måtte United betale for spanske Juan Mata. Men den offensiv kreatør har allerede vist glimt af hans enorme kvaliteter. To assists til Robin van Persie i de to første kampe er det indtil videre blevet til.
Uniteds måske største spiller nogensinde, Ryan Giggs, er lykkelig over indkøbet af Mata, og har enorm tro på den lille spanier vil få succes på Old Trafford.
– Jeg vil ikke putte for meget pres på ham, men jeg kan ikke se hvorfor han ikke skulle kunne blive en af de bedste gennem tiderne her. Han har talentet.
– Vi spillere er ligesom fansene, når vi ser en stor spiller komme ind af døren giver det et løft og et bosst til træningen. Det løfter hele klubben. Vi har spillet mod ham de sidste tre år, og ved hvilke kvaliteter han har. Han er gledet ind uden problemer her, og snakker rigtig godt engelsk – måske bedre end de fleste andre her, siger Giggs i følge Daily Mail.
Samtidig tror Giggs også, at Mata vil kunne få succes med det spanske landshold til sommerens VM-slutrunde, da han med masser af spilletid for United i foråret vil komme med noget mere power i benene, end hvis han havde siddet på bænken hele sæsonen i Chelsea.