Den engelske avis The Independent bringer lørdag en forsidehistorie om, at Manchester United er villige til at sælge Wayne Rooney.
Men Manchester United oplyser her til aften, at historien intet har på sig:
“Alle rygter, om at Manchester United og Wayne Rooney er ved at droppe samarbejdet, er noget rent sludder,” hedder det i Manchester Uniteds statement, som fortsættes:
“Vi kender ikke artiklens detaljer, men vi vil gerne forsikre alle United-fans om, at manageren og klubben har forpligtet sig til Wayne Rooney, og Wayne er forpligtet til manageren og klubben.”
“Spilleren og manageren har altid og vil altid opretholde den dybeste respekt for hinanden og ser frem til at arbejde sammen i de kommende sæsoner,” lyder det i udtalelser, som også er underskrevet Wayne Rooney, samt hans agent Paul Stretford.
Wayne Rooney afviser også
“The Independents artikel er noget sludder. Min fremtid er hos Manchester United. Manageren og jeg har ingen problemer med hinanden, og alle, der siger andet, ved ikke, hvad de snakker om.”