MEN: United har kontaktet Pochettino

Ifølge Manchester Evening News har den nuværende formkurve sat tiltroen til Ole Gunnar Solskjær under pres hos United-ledelsen.

Ovenpå gårsdagens nederlag skriver Manchester Evening News i dag, at avisen erfarer at klubbens ledelse har henvendt sig til Mauricio Pochettino og forhørt sig, om der er en gensidig interesse i at afløse Ole Gunnar Solskjær som klubbens manager.

Ifølge avisen har klubben længe bakket op om Solskjær, men nederlaget til Istanbul Basaksehir og den dårlige form i den hjemlige liga har gjort sit indtryk på ledelsen. 

Pochettino står fortsat uden job, siden han sidste år blev fyret i Tottenham og afløst af den tidligere United-manager Jose Mourinho.

Manchester Evening News er lokalavisen i Manchester og har gennem årene været kendt for deres tætte forhold til klubben, som dog i de sidste 10 til 20 år er blevet mere og mere standardiseret i takt med medieudviklingen, hvor selvsamme avis nok også har mistet lidt anseelse i den henseende.

Køb den nye Manchester United trøje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.

Forrige artikel

Solskjær forklarer Lindelöf-fravær

Næste artikel

Ancelotti anerkender Everton-fordel forud for United-besøg

ANNONCE