Optakt: Europa League-kampagnen skal være Uniteds pusterum

Europa League er definitivt Manchester Uniteds sidste chance for sportslig succes i denne sæson. Første stop i knockout-fasen hedder Real Sociedad. Læs optakten forud kampen i aften her.

Jeg har mine bekymringer inden dette opgør, selvom Real Sociedad burde være en overkommenlig modstander.

120 minutter i benene fra i søndags og skader til Maguire og Ugarte gør United tyndt besat til kampen. Chido Obi er ikke registreret til Europa League-truppen, så han er desværre ikke en mulighed trods lovende takter mod Fulham.

Vi håber derimod hans landsmand Højlund finder sin “vanlige” europæiske målform frem, hvor han har været mere involveret end på engelsk territorium.

Rent statistisk har United haft en god europæisk kampagne indtil videre, hvor man som det eneste hold i alle europæriske tuneringer er ubesejret.

Deri var der dog 3 uafgjorte kampe i streg, som dog alle kom under daværende manager Erik ten Hag. Det er som sådan et fint udgangspunkt at drage videre på, at man i Europa har haft succes.

Det skal der bygges videre på, og den vigtigste opgave i aften er ikke at tabe kampen. Men sådan som United spiller på eget græs for tiden, skulle man måske angribe og forsøge at lukke kampen inden det omvendte opgør på Old Trafford?

Modstanderen i 1/8-dels finalen, hedder Real Sociedad. De er nuværende på en 9. plads i La Liga med 10 point op til Europa League-kvalifikation. Ud over grus i maskineriet i den hjemlige liga har det også været en mindre køn måde man har skrabet sig til knockout-fasen på.

De endte på en 13. plads i det indledende ligaspil med 13 point i otte kampe, der sendte dem ud i play-off mod danske FC Midtjylland. Her vandt de samlet 7-3, men tallene bedrager en smule her, hvor Midtjylland i virkeligheden var mere jævnbyrdige med baskerne end cifrene antyder..

Ligesom for United er Europa League-kampagnen det vigtigste, Sociedad forsat har at spille for i denne sæson.

Dato, tid og sted

Torsdag 6. marts 2025 kl. 18:45 på Reale Arena i San Sebastian, Spanien.

Dommeren

Slovakiske Ivan Kruzliak.

Skader og karantæner

Patrick Dorgu er til rådighed, på trods af hans karantæne i hjemlige turneringer.

Harry Maguire og Manuel Ugarte misser begge opgøret med mindre skader, men Toby Collyer er tilbage i træning og er rejst med truppen.

Altay Bayindir, Tom Heaton, Jonny Evans, Lisandro Martinez, Luke Shaw, Kobbie Mainoo, Mason Mount og Amad er alle fortsat ude på grund af skader.

Real Sociedad

Takefusa Kubo er tilbage, efter at han missede 4-0 nederlaget i Barcelona på grund af en suspension.

Sheraldo Becker og Nayef Aguerd er også tilgængelige, men Arsen Zakharyan kan misse kampen.

Hamari Traore kom ind fra bænken i weekenden, efter han havde siddet ude siden september.

Deres nøglespiller Martin Zubimendi ser ud til at blive klar til opgøret, og Mikel Oyarzabal og Luka Sucic trænede begge med mandag.

Forventede startopstillinger

Det er ikke meget kreativ frirum Amorim har haft, da han skulle sætte holdet til aftenens opgør. Heldigvis er Dorgu til rådighed i Europa League, men med yderligere skader til Maguire og Ugarte, samt Chido Obi der ikke er registeret, er han udfordret på bredden i truppen.

Onana

Mazraoui – De Ligt – Yoro

Dalot – Casemiro – Fernandes – Dorgu

Zirkzee – Garnacho

Højlund

——————————————-

Oyarzabal

Becker – Sucic – Mendez – Kubo

Zubimendi

Munoz – Aguerd – Zubeldia – Aramburu

Remiro

 

Hold øje med

Her kan vi nok ikke komme uden m Real Sociedads nøglespiller Zubumendi. Han er vel nok en af de bedste defensive midtbanespillere i verden, og er næppe en spiller Sociedad kan holde på til sommer.

For United kunne man have håbet at Chido Obi kunne have været involveret, da han gjorde et flot indhop i søndags. Men lad os i stedet holde øje med spillere i den anden ende af banen.

For udover den unge dansker syntes jeg også, at de Ligt imponerede. Det har været lidt op og ned for hollænderen, men jeg håber, han kan etablere sig som en fast del af et lysende Manchester United-hold i fremtiden. Det synes jeg, han besidder evnerne til, og hans udstråling er essentiel på det her hold.

Skribentens bud på kampens resultat

Først og fremmest håber jeg at se den gnist og motivation, der manglede i søndags. Europa League er sidste skud i bøssen for at genvinde en hvis form for ære i denne sæson.

Set i lyset af Uniteds horrible form på hjemmebane denne sæson og et Real Sociedad-mandskab, der selv har svært ved at skabe chancer og score mål, tror jeg på en snæver 0-1 sejr til United.

Hvor kan kampen ses?

Kampen vises på Disney+.

1 kommentar
  1. Det er da et meget godt bud 🤔 – jeg siger 2-0 til MU, som kommer foran , og så er Sociedad nødt til at komme frem for at score, da de ikke kan score mål på udebane, og så slår Garnacho kontra, og spiller den, for engangsskyld, på tværs til let scoring 💪

Skriv et svar
Forrige artikel

Ugarte og Maguire er skadet - her er den fulde trup mod Real Sociedad

Næste artikel

Amorim før Real Sociedad »At vinde Europa League kan ændre alt for os til næste sæson«

ANNONCE