Foto: Alex Pantling/Getty Images
United har for vane at starte langsomt og først score i anden halvdel af sine kampe. Ofte sker det også først i slutminutterne.
Omvendt er Tottenham kendt som hurtige startere. Ingen andre hold har scoret flere mål i det første kvarter af sine kampe i indeværende Premier League-sæson.
Tendensen viste sig også helt tydeligt i de første 8 minutter, hvor hjemmeholdet havde hele 80% boldbesiddelse. Overtaget udmøntede sig dog ikke til store chancer, og i stedet slog United igen i det 10. minut. Først med kvalificerede afslutninger fra Rasmus Højlund og Alejandro Garnacho. Og herefter med Diogo Dalot, der kom først på riposten af sidstnævntes forsøg.
Men i stedet for at kickstarte en god periode, indkasserede United i stedet et mål kort tid efter. Pedro Porro driblede for let op gennem midten, og Lucas Bergvall afsluttede angrebet. Her måtte Andre Onana strække sig for at redde den, og han gav dermed en ripost, som var let for James Maddison at score på.
Ti minutter senere havde United igen en periode med et par gode situationer. Joshua Zirkzee lavede tunneller på midten af banen og fik også sat en afslutning ind. Bruno Fernandes spillede Garnacho helt fri, men argentineren skød langt over mål. En god chance, man bør score på mod et hold, som kun havde ét clean sheet i sine seneste 27 hjemmekampe.
De to gode, men korte United-perioder gjorde dermed også, at United førte på skudstatistikkerne ved pausen, selvom Tottenham førte klart på boldbesiddelse og egentlig havde domineret første halvleg.
Anden halvleg
United kom bedst ud efter pausen og lagde et fint pres på hjemmeholdet i de første 10 minutter. Garnacho havde særligt en fin afslutning, som Vicario måtte helt ud til stolpen for at redde.
Herefter tog Tottenham dog over igen og foretog også sine første to indskiftninger. Hvis United havde gjort det samme, ville man havde givet debut til mindst én af dem med hele 8 mulige debutanter på den 9 mand store bænk.
I det 72. minut bed United igen fra sig. Et indlæg fra Mazraoui ramte Zirkzees hoved, Højlund havde en afslutning lige på, og Casemiro appellerede for et straffespark. Uniteds gode situationer fortsatte altså med at komme i små stimer inden for kort tid.
Fem minutter senere skiftede Tottenham igen to spillere, mens United stadig havde sine første indskiftninger til gode. Her blev det også til en afslutning fra Højlund efter forarbejde fra Garnacho og Dorgu i en kontra.
Anden halvleg var generelt meget lige med kortvarige gode perioder til begge hold. Tottenham foretog sin sidste indskiftning i det 86. minut, hvor United stadig ikke havde skiftet ud.
Først efter 90 minutter og 10 sekunder blev der skiftet hos United. Casemiro gik ud, og 17-årige Chido Obi kom ind i stedet for. Danskeren var dermed Ruben Amorims eneste indskiftning i kampen og bliver dermed akademiets debutant nummer 252 gennem historien.
Han nåede dog knap at røre bolden, inden kampen blev fløjtet af efter kun 3 minutters overtid. 1-0 til Tottenham, der vinder på hjemmebane for første gang i 3,5 måned. Til gengæld har de slået United tre gange i sæsonen og har vundet begge ligakampe mod dem for første gang i 35 år.
Madding vs Bruno….hmm
Kan ikke mindes en dårligere kamp fra Bruno….
Virkelig ringe….
Maddison selvfølgelig 😊
Jeg aner snart ikke hvad der er galt. Vi henter en træner der får Ajax til at spille det bedste nogensinde. Intet kan ses i united. Så henter vi en manager der har gjort Sporting til en vild klub igen. Og så er det bare endnu ringere. Det er virkelig svært at forstå at ingen kan videreføre noget af det de har haft succes med. Altså hvor blind kan man være på træningsbanen?. Tror de selv at de stadig er verdens bedste. Halvdelen ligner nogle der ønsker at blive solgt. Den anden halvdel mangler rutinen at støtte sig op af. Det er pinligt at rashford og antony kan tage til en andre klubber og dominere.
Holdånden er virkelig ringe og Bruno og casemiro skal aldrig spille sammen igen. Nu er jeg også anti-bruno. Jeg mener hans attitude er til at smide ud. Han var så god i starten og knoklede røven ud af bukserne. Nu sidder jeg bare og venter på at han skal stå og brokke sig ved dommeren. Jammerligt. Jeg vil hellere mangle lidt kvalitet og så have et hold der viser 100% vilje og klap på skulderen.
GGMU