Spillerkarakterer: Pogba og Rashford viste sig frem på ny

OldTrafford.dk bedømmer som altid spillernes karakterer på en skala fra 1-10, og i dag er ingen undtagelse.

David de Gea – 6

Havde ikke nogen chance ved Brightons scoring, udover det havde han en stabil kamp.

Ashley Young – 7

Backen havde en udmærket kamp, hvor han ikke blev udfordret for alvor før gæsternes scoring.

Victor Lindelöf – 8

Svenskeren bliver ved med at lægge ting på sit spil, og var tæt på at være oplægger til mål. Flot kamp både offensivt og defensivt.

Phil Jones – 6

Jones havde ikke sin bedste kamp i den røde trøje. Han virkede af og til nervøs, og ved scoringen var det hans clearing, som fejlede.

Diogo Dalot – 6

Portugiseren var pludselig at finde i startopstillingen grundet en syg Luke Shaw. Han spillede med en vis forsigtighed, men lagde samtidig op til Rashfords flotte scoring. Fin indsats.

Nemanja Matic – 7

Spillede Pogba fri, da han blev ulovligt nedlagt i feltet. Matic havde et offensivt mind-set i kampen, hvilket kommer ham til gode.

Ander Herrera – 8

Herrera var her der og alle vegne. Særligt skal spanieren have ros for sine defensive løb.

Paul Pogba – 8

Fik tilkæmpet sig et straffespark efter en flot detalje. Femte mål ud af seks mulige kampe under Solskjær.

Jesse Lingard – 7

Lingaard havde en flot kamp, hvor han viste et godt overblik. Englænderen kunne med lidt held også have scoret i kampen.

Anthony Martial – 6

Havde et par enkelte gode aktioner. Overordnet set var det alligevel en stille og skuffende kamp for franskmanden.

Marcus Rashford – 8

Angriberen fortsætter med at imponere. Hans scoring til 2-0 var intet mindre end verdensklasse!

Forrige artikel

Solskjær og United fortsætter stime med hiv og sving

Næste artikel

Solskjær hylder Rashford efter kamp nummer 150

ANNONCE