Manchester United slog her til aften et formsvagt Chelsea-hold med 4-1, hvilket sikrede klubben kvalifikation til næste sæsons Champions League. Erik Ten Hag kalder det en selvfølge.
Mærk suset på Old Trafford: Se de bedste rejsetilbud her
– Klubben hører til i Champions League, udtalte hollænderen sig efter kampen.
– Manchester United i Champions League er ikke til forhandling.
Manden ved roret var dog ikke længe om at se fremad, hvor der både venter sæsonens sidste Premier League-kamp, men også et FA Cup-finale mod rivalerne fra City.
– Søndag er vigtig. Vi kan rykke en plads op, og vi kan få en hjemmebanerekord.
Om FA Cup-finalen sagde han:
– Vi vil gøre alt i vores magt (for at vinde red.)
Selvfølgelig høre Manchester United til i Champions League, en af verden største og mest populære klubber skal selvfølgelig spille med på Europæiske fodbolds absolutte tophylde.
Men det kræver også en ledelse der honorere dette ufravigelige krav, ikke flere halvhjertede projekter fremover, når den nye ejer er på plads skal der laves et kompetent setup hvor de sportslige evner og kompetencer er fremherskende på alle niveauer i klubben.
Tag Brighton som forbillede, eller for den sags skyld Citys….
GGMU