Ruud van Nistelrooy var endnu en gang bænket, men skulle komme ind fra træbrædderne og sætte sit solide fodaftryk på kampen i selskab med Louis Saha. Gary Neville var klar af sin skade og genindtrådte på holdet. Det samme gjorde Ryan Giggs i stedet for Park.
United skulle bruge et par minutter på at finde fodfæste mod The Trotters, men så havde et tidligt føringsmål til gengæld også været fortjent. Mens Bolton ingen chancer havde, så vadede United nærmest i dem. Wayne Rooney fik en helt fri mulighed, men mod sædvane svigtede teknikken og Jussi Jääskeläinen kunne ånde lettet op.
Det kunne han igen få minutter senere, da Rooney igen var på spil. Gary Nevilles pasning fra højresiden fandt Ryan Giggs uden for feltet. Waliseren hamrede på kassen første gang, men Bolton-keeperen blokerede. Læderet røg lige ud til Rooney, men lynhurtigt havde finnen kastet sig til den anden side og også hindret Rooney i scoring og United-udnyttelse af spilovertaget.
Det blev stik imod spil og chancer Bolton, der tog føringen. Stærke Nemanja Vidic blev slået i gulvet af fysikken fra Boltons Faye, og så var der kun Rio Ferdinand tilbage at passere for Kevin Davies. Det gjorde han med en fiks tunnel og det frie skud blev placeret fuldkommen uden chance for Edwin van der Sar. Heldigvis skulle man ikke sidde med en flad fornemmelse alt for længe.
Og det kan man takke en fransk forbindelse for. En herlig dybepasning fra Mikael Silvestre kom nemlig bag på Bolton-forsvaret, men ikke bag på Louis Saha. Han løb den i møde og med ydersiden af venstreskøjten drejede Uniteds tidligere Fulham-mand fornemt bolden ind i længste hjørne og gav United ny tro på tingene.
Anden halvleg blev dog ikke så chancerig som første, og uret skulle tikke længe, før der for alvor kom gang i løjerne igen på Reebok. Heldigvis for dem med rødt blod i årene var det United, der satte sig på forsædet og dirigerede kampens gang. Det gav mange store muligheder, som frustrende nok alle misbrugt.
Største tilbud tilfaldt målscorer Saha med 18 minutter. Det lykkedes at komme fuldkommen fri, men dahan skulle forbi Jussi manglede beslutsomheden som kendetegnede den første scoring og Saha fik snuppet bolden for fødderne af sig. Minutter senere var van Nistelrooy, men lobbede bolden over mål. Til indskifterens forsvar skal det siges, at boldens opspring ikke hørte til den optimale slags.
Alt blev dog glemt med godt ti minutter igen. Her kom Louis Saha nemlig fri i yderkanten af feltet. På midten fandt han en helt fri angrebsmakker fra Holland, der bare havde at stikke foden frem for at sende de medrejsende United-supportere i ekstase og holdet på vej mod den ottende Premier League-sejr på stribe.
Udsigten til den blev fastholdt de sidste ti minutter. Via klogt short passing-spil blev der holdt et stramt greb i bolden, og The Trotters fik ikke et eneste optræk til et udligningsmål. Dermed er United “kun” syv point efter rigmandsklubben fra Vestlondon.