Reserve: Bolton – United

I en kamp hvor United aldrig rigtig blev sat under pres, og reserverne viste, at de også har brugt pausen fornuftigt, kunne Sbragias tropper gå i bad…

I en kamp hvor United aldrig rigtig blev sat under pres, og reserverne viste, at de også har brugt pausen fornuftigt, kunne Sbragias tropper gå i bad efter at have vundet 3-0.

Alan Smith, som sagde nej til det engelske lanshold for at spille med reserverne, åbnede scoringen efter 10 minutter.

Han spiller en lang 1-2 med Heath og modtager bolden inde i straffesparksfeltet, hvor han lægger bolden under en udstormende Walker i Boltons mål.

Det skal lige tilføjes at på nær en enkelt gang, kunne det godt se ud til, at Alan Smith har trænet tacklinger hele sidste uge.

Efter en halv time får Rossi ikke helt styr på et fladt indlæg, som ryger videre til Heath, som sparker fladt første gang med stor kraft og uden chance for Walker.

I det 71. minut får Heath masser af plads og sparker på mål fra 40 meter. Bolden snitter en Bolton spiller, så bolden går i en høj bue over en chanceløs Bolton målmand og tager undersiden af overliggeren for derefter at gå i mål til 3-0.

Et minut inde i overtiden er Bolton lige ved at få et trøstemål, men selvom Heaton ikke rigtig er blevet testet hele kampen, kommer han flot ned og holder bolden.

Man of the Match: Alan Smith.
Manden var her, der og alle vegne med gode tacklinger, gode pasninger og selvfølgelig det første mål.
Smith ligner mere og mere ham, der skal overtage pladsen fra Keane.

Udskiftninger:
“61 Wes Brown ud – Jonathan Evans ind
“76 Kenny Cooper ud – Frazier Cambpell ind
“80 Lee martin ud – Darren Gibson ind

Uniteds hold: Heaton, Bardsley, Picken, Pique, Brown, Jones, Heath, Smith, Cooper, Rossi og Martin.
Bænk:Lee, Evans, Cambpell, Gibson og N”galula

Reserverne spiller næste kamp den 1. september mod Sunderlands reserver.

Forrige artikel

Fergie: Mikel er og bliver United-spiller

Næste artikel

Barwick kritiserer Smith

ANNONCE