Nemanja Vidic debuterede onsdag den 25. januar 2006 for Manchester United, da han fik de sidste ti minutter i Uniteds samlede 3-2-sejr i Carling Cup-semifinalen over Blackburn Rovers. Vidic nåede ikke at gøre noget væsen af sig, men det gjorde han til gengæld i sin anden kamp, og den første fra start. Vidic startede i det centrale forsvar sammen med Wesley Brown, mens Browns sædvanlige makker Rio Ferdinand var rykket op på midtbanen. Kampen blev spillet søndag den 29. januar på Molineux mod det traditionsrige hold Wolverhampton, som spiller i den anden bedste engelske række. Kampen var en del af FA Cuppens 4. runde.
Vidic klarede debuten med bravur, og virker til at fungere fint på United-holdet. Tilmed lagde Vidic op til Louis Sahas mål, da han spillede franskmanden fri med en lang aflevering. Serberen fik slået sit navn fast som en hårdtspillende forsvar, da han på et tidspunkt måtte ty til en grov obstruktion for at stoppe en fri Wolves-angriber. Forseelsen gav Vidic et gult kort, men det lod ikke til at gå den 24-årige på. Mellem de to førsteholdskampe fik Vidic 45 minutter for reserverne, da de slog Sunderland.
Hvis du ikke kender meget mere til Vidic, end de i skrivende stund to kampe han har spillet, så anbefaler OldTrafford.dk, at du læser med her:
Du stiftede måske bekendtskab med Nemanja Vidic allerede i 2003 uden dog at vide det. Dengang spillede Vidic for Røde Stjerne Beograd som OB mødte i 1. runde af UEFA Cuppen. De to hold havde delt 2-2 i den første kamp i Odense (du kan måske huske kampen fordi de mange serbere, som var på Odense Stadion, gik amok ved at tænde romerlys og hærge sæder). I returkampen scorede Vidic til 2-1 i det 11. minut, og med den fra Manchester United udlånte Bojan Djordics scoring til 3-1 i det 26. minut, synes sejren over de små danskere sikker. Men OB fik kæmpet sig tilbage i kampen og kom på 3-3. Dermed lå det hele til, at fynboerne var på vej videre til 2. runde på reglen om udebanemål indtil Vidic slog til og scorede sit andet mål i kampen kun tre minutter før tid, og dermed ødelagde OB’s UEFA Cup-drømme og genantændte lyset i Røde Stjernes ditto.
Klubben Røde Stjerne har en stor plads i Manchester Uniteds historie, da Sir Matt Busbys hold i februar 1958 havde været i Beograd, Serbien, og spille en Europa Cup-kamp mod netop Røde Stjerne Beograd – eller Red Star Belgrade, som de hedder på engelsk. Turen hjem fra Serbien gik over München, og som de fleste ved lettede flyet aldrig fra München-lufthavnens isglatte landingsbane og 23 United-spillere, medhjælpere og journalister omkom på tragisk vis.
Dermed vækkede Vidic minder i United-fans allerede inden han optrådte for klubben. Også hos Sir Alex Ferguson, som indirekte sammenligner ham med spillere som Steve Bruce, Jaap Stam og Ronny Johnsen. Fergie sagde ved Vidics ankomst: ”Som jeg bliver ved med at sige, så er det gode forsvarsspillere, som vinder medaljer til dig. Igennem min tid har spillere som Steve Bruce, Gary Pallister, Paul Parker, Denis Irwin, Ronnie Johnson og Jaap Stam spillet her. Denne her spiller er virkelig naturlig og atletisk. Jeg ved man har brug for gode forsvarsspillere, og det er præcis hvad denne knægt er.”
Flotte ord om en ung mand, de færreste i Danmark før har hørt om. Og det på trods af, at Vidic er en fjerdedel af Serbien og Montenegros ’Fantastiske Fire’-bagkæde på landsholdet. De fire forsvarsspillere – Vidic, Goran Gavrancic (Dynamo Kiev), Ivica Dragutinovic (Sevilla) og Mladen Krstajic (Schalke 04) – fik det forpligtende tilnavn da man kun lukkede ét mål ind i hele gruppespillet til VM i Tyskland. Og det mål blev endda scoret af ingen ringere end all time Champions League-topscoreren Raul Gonzales, som når han ikke optræder for det spanske landshold slår sine folder i Real Madrid. På grund af det flotte forsvarsspil sluttede Serbien og Montenegro på førstepladsen i gruppen, og tvang dermed stormagten Spanien til at spille kvalifikationskampe mod Norge.
Dette var en stor bedrift af det relativt lille land med godt 11 millioner indbyggere, som har været hærget ekstremt meget af krig, i den tid Vidic har levet. I 1992 var der borgerkrig i Jugoslavien og det endte med, at Jugoslavien blev opdelt i flere forskellige lande. Blandt andet blev Serbien og Montenegro oprettet. De to lande deler visse politiske synspunkter, men de har ikke fælles økonomi. Landene kan tidligst i 2006 ansøge om at blive selvstændigt fra hinanden.
Vidic kommer fra Serbien – den klart største del af Serbien og Montenegro. Siden han var omkring 10 år gammel har han været omringet af krig. Der er stadig fredsbevarende FN-soldater i hans land. En sådan opvækst gør utvivlsomt en ung mand meget hårdfør og selvstændig. Om det er derfor, at forsvarsspilleren ikke har nogen forbilleder vides ikke, men Vidic udtalte i forbindelse med sin ankomst til United, at han modsat de fleste andre fodboldspillere ikke har nogen idoler: ”Da jeg var barn spillede der fantastiske spillere rundt omkring, men jeg har aldrig rigtigt forsøgt at kopiere eller imitere nogen og jeg har ingen rollemodeller. Jeg prøver at være mig selv, kreere min egen stil og producere mit eget image.”
En sådan udtalelse vidner om selvtillid, og det må Vidic også have set ud fra hvordan hans karriere indtil videre er ekspanderet. Han startede sin professionelle fodboldkarriere i den lille serbiske klub Spartak Subotice, inden da havde han spillet for den lokale klub i sin fødeby, Sloboda Uzice. Fra begyndelsen af sæsonen 2001-2002 kom han til den traditionsrige og vel nok mest kendte serbiske klub Røde Stjerne (Vidics favoritklub). Her spillede han tre sæsoner med stor succes, da han var fast mand og vandt mesterskabet i Meridijan Superligaen én gang og den serbiske pokalturneringen to gange. Vidic var i en alder af kun 21 år allerede anfører for Røde Stjerne.
I 2004 blev han solgt for £4 millioner (45 millioner kr.) til russiske Spartak Moskva. Her spillede han to sæsoner, hvor Spartak i den første sæson blev nummer to i den russiske liga. Samme år (2005) blev han kåret til Serbiens Bedste Fodboldspiller. Den 5. januar 2006 skrev Vidic under på en tre et halvt år lang kontrakt med Manchester United, som betalte Spartak Moskva £7,2 millioner (80 millioner kr.) i overgangssum.
Der var mystik om det beløb United betalte Vidics klub Spartak Moskva for at hente ham. United valgte at betale £7,2 millioner, mens Vidic i sin kontrakt havde en frikøbsklausul på £4,8 millioner. Den frikøbsklausul blev dog kun gældende hvis Vidic selv meddelte, at han ønskede at flytte. Det fik Liverpool FC at mærke i november 2005, da de afgav et bud på netop de £4,8 millioner, men blev afvist af Spartak. Derfor betalte United overpris, selvom det i og for sig ikke var nødvendigt, men eftersom Vidic ikke selv udløste sin klausul, kunne Spartak forlange så meget de lystede. Tilmed var Fiorentina også inde i billede, da Vidic skulle handles. Og italienerne blev endda så sure over, at Vidic ikke valgte dem, at de klagede til FIFA over Uniteds købsmetoder. Da Sparktaks øverste mand Sergey Shalvo dagen efter gjorde Fiorentina opmærksomme på, at de selv ulovligt havde kontaktet Vidic bag om ryggen på Spartak Moskva, trak italienerne deres FIFA-klage tilbage.
Vidic havde et meget personligt forhold til en serbisk spiller ved navn Vlada, som han mødte på ungdomsholdet i Røde Stjerne. De to blev ifølge Vidic bedste venner, og havde lagt planer om, at de skulle optræde for deres favorithold Røde Stjerne sammen. Vlada nåede at debutere for Røde Stjerne i august 2001 men i oktober samme år faldt han tragisk om på træningsbanen, da hans hjerte stoppede med at slå. Han var ikke til at redde.
Vidic har blandt andet haft en t-shirt på inden under sin Røde Stjerne-trøje med Vladas ansigt, som han fremviste efter en scoring for at æra sin ven. Vidic udtaler selv på sin hjemmeside om Vlada: ”Vi delte mange af de samme drømme. Vi ville nå helt til tops med vores hold. Desværre er Vlada væk, men hans minde lever stadig. Når jeg spiller, så tænker jeg på min ven og jeg gør alt hvad jeg kan for at bevare hans minde.”
Det er tydeligt, at Vladas død har gjort meget indtryk på Vidic, som ellers er så vant til død og ødelæggelse, som man nu engang kan blive.
Vidic optrådte første gang i England den 27. maj 2003, og dengang linkede BBC allerede serberen til Manchester United. Vidic spillede en venskabskamplandskamp for Serbien og Montenegro. En kamp som England vandt 2-1 på Walkers Stadium i Leicester. I kampen spillede Vidic overfor Wayne Rooney og Paul Scholes.
BBC kaldte i 2003 Vidic for en af Europas bedste forsvarstalenter og omtalte ham som en høj, teknisk, god boldspiller, som også var god i hovedspillet. I forbindelse med købet skriver BBC i januar 2006 om Vidic, at han er sublim i hovedspillet, men at han mangler lidt hastighed og at han godt kan komme i problemer i ny og næ når han skal spille fodbold ’nede på jorden’.
Som det kan aflæses i Vidics statistik, så scorer han relativt mange mål. De fleste på hovedstød. En ting som United virkelig har manglet, på trods af, at Rio Ferdinand på det sidste har vist sig som lidt af en specialist på det område. Samtidig kan man aflæse, at Vidic er en hård nyser, da han tager sin del af dommerens irettesættende kort. Blandt andet blev Vidic udvist fem minutter før tid i Serbien og Montenegros vigtige 1-0-sejr over Bosnien og Hercegovina i VM-kvalifikationen. At han er en hård og kontant forsvarsspiller passer United-forsvaret perfekt, da der somme tider kan gå lidt pigefodbold i den fra visse spilleres side.
Vidic har efter ankomsten i United udtrykt sin tilfredshed: ”De andre spillere har allerede accepteret mig, været meget venlige og fået mig til at føle mig velkommen. Jeg er sikker på, at engelsk fodbold passer til mig og at jeg vil vænne mig til det meget hurtigt.”
Vidic facts:
Født: 21. oktober 1981
Fødested: Uzice, Serbien
Nationalitet: Serbien & Montenegro
Position: Forsvarer (central og venstre back)
Højde: 188 meter
Vægt: 84 kg
Kontrakt underskrevet: 5. januar 2006
Kontrakt udløber: sommer 2010
Overgangssum anslået* til at være £7,2 millioner lig med 80 millioner danske kroner.
Anslået* ugeløn i Manchester United: £50.000 om ugen lig med 600.000 kr.
Trøjenummer i Man. United: 15
Landshold: Serbien/Montenegro
Kampe: 18
Mål: 1
Debut: 12. oktober 2002 mod Italien
Tidligere klubber:
2000-01 – Spartak Subotice, Serbien
2001-02 – Røde Stjerne, Beograd, Serbien (22 kampe, 2 mål) (Pokal-vinder) (runner-up i den serbiske liga)
2002-03 – Røde Stjerne, Beograd, Serbien (29 kampe, 6 mål) (runner-up i den serbiske liga) (runner-up i pokalfinalen)
2003-04 – Røde Stjerne, Beograd, Serbien (24 kampe, 5 mål) (Serbisk mester) (Serbisk pokal-mester)
2004-05 – Spartak Moskva, Rusland (12 kampe, 2 mål) (runner-up i den russiske liga) (kåret til Serbiens bedste spiller)
2005-06 – Spartak Moskva, Rusland (27 kampe, 2 mål)
2005-06 – Manchester United, England (2 kampe, 0 mål)
* = de engelske avisers kvalificerede bud
Statistik opgjort 30. januar 2006.