Carrick: Tilfreds med point efter vanskelig udekamp

Manchester United og Michael Carrick måtte nøjes med et point i dagens opgør mod Sunderland.

Foto: Ash Donelon/Manchester United via Getty Images

Manchester United-manager Michael Carrick var forholdsvis tilfreds efter dagens målløse opgør mod Sunderland, hvor United måtte nøjes med ét point efter en tæt og fysisk kamp.

United havde svært ved for alvor at få offensiven til at flyde mod et velorganiseret Sunderland-hold, men Carrick valgte efter kampen at fokusere på de positive elementer – især defensiven og holdets arbejdsindsats.

-Det er et svært sted at komme. De har haft en rigtig god statistik her hele sæsonen. Vi tager pointet med os, og et clean sheet er altid godt at få.

Manchester United har ellers været blandt ligaens mest scorende hold i denne sæson, men mod Sunderland lykkedes det aldrig helt at skabe det nødvendige gennembrud i de afgørende situationer.

-Vi har scoret mange mål i denne sæson. Det her var bare en af de kampe. Det er et ganske udmærket point, og vi var faktisk tæt på at vinde den til sidst.

Carrick foretog hele fem ændringer i startopstillingen, hvilket naturligt gav anledning til spørgsmål om rytme og sammenhæng i spillet. Men manageren afviste, at rotationerne havde nogen negativ betydning.

-Det er én kamp. Det er tidspunktet på sæsonen. Vi har gjort mange gode ting, og nogle ændringer i dag. Jeg synes, spillernes attitude var rigtig god.”

Han understregede samtidig, at præstationen ikke nødvendigvis behøvede analyseres i detaljer.

-I dag er et positivt resultat i forhold til pointet. Var det nogensinde forventet at blive en perfekt kamp? Nej. Det er, hvad det er. Det er ikke noget, vi behøver overtænke, og det er svært at være negativ.

Flere af de spillere, der normalt ikke starter inde, fik chancen fra første fløjt, men Carrick gjorde det klart, at han fortsat har stor tillid til hele truppen.

-De er ikke til prøve. Som hold kunne vi måske have været lidt bedre, men vi ved, hvad spillerne kan. Alle har bidraget på en rigtig god måde. Jeg er tilfreds med sammenholdet, kommunikationen og viljen til at arbejde for hinanden i dag.

Manchester United har allerede sikret sig Champions League-fodbold til næste sæson, men Carrick understreger, at holdet fortsat har ambitioner om at afslutte sæsonen stærkt.

-Vi gav alt i denne uge. Nu har vi sæsonens sidste hjemmekamp, som vi arbejder hen imod. Vi glæder os til den. Det er vigtigt at afslutte sæsonen stærkt, og jeg synes, i dag var et skridt i den rigtige retning.

1 kommentar
  1. Tja kampen i går understreger at bredden i truppen er middelmådig i bedste fald.

    Mener det er helt ok at Carrick laver en stor rotation på dette tidspunkt af sæsonrn, især når målsætningen om Champions League er i hus.

    Det kostede tydeligvis på præstationen.

    Men det er tydeligt at flere spilleres niveau ikke bringer den helt nødvendige mulighed for rotation, og med mange flere kampe på menuen i næste sæson er det absolut nødvendigt.

    Det er tvingende nødvendig at bringe mere kvalitet ind i truppen i det kommende transfer vindue.

    Casemiro skal erstattes som det første, gerne med to centrale midtbanespiller, det må og skal være 1. prioritet.

    Zirkzee og Ugarte skal væk.

    Casemiro og Malacia udløber automatisk

    Sancho udløber også og Rashford og Højlund kommer nok ikke tilbage til United.

    Så er der flere unge spillere på udlån, heriblandt venstre back Amass, og midtbane spiller Collyer, jeg ser gerne dem begge blive en del af truppen næste sæson.

    Amad bør have chancen for at bevise sit værd i næste sæson, ligesom de Ligt og Mount, ellers står Lacey klar til at erstatte Amad på sigt.

    Men to nye centrale midtbanespillere er et must.

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

Karakterbogen: Svær kamp gav et enkelt point med hjem fra Sunderland

Næste artikel

Senne Lammens: - Det er mit job

ANNONCE