Covid-19 sætter økonomi under pres – Glazer hæver fortsat udbytte

Manchester United annoncerede i dag sit årsregnskab, som viste en nedgang på 19% i omsætningen og over en fordobling af klubbens gæld. Til gengæld har klubbens ejere hævet over 100 millioner kroner ud i udbytte.

Manchester Uniteds årsregnskab var ventet med spænding af mange iagttagere efter en sæson, hvor Covid-19 kom ind fra højre og satte hele fodboldindustrien ud af spil i længere tid og som fortsat i England spilles uden nogen tilskuere overhovedet.

Regnskabet var da også lige så rødt som klubbens farver.

Omsætningen gik således fra 627 millioner pund året før til 509 millioner, hvilket svarer til et tab på 19%. Grundet Premier Leagues sene genstart og kampene efter 1. juli, som var skæringsdatoen for regnskabet, så vil der dog være kommet tv-indtægter ind som går over i det nuværende regnskab.

Samtidig er klubbens gæld mere end fordoblet i perioden og lyder nu på over 474 millioner pund. 

Dette er sket samtidig med at klubbens ejere fortsat har hevet udbytte ud i løbet af klubben på over 23 millioner pund.

Regnskabet viste alt i alt et underskud på 23,2 millioner pund mod et overskud på 18,9 millioner pund året før.

På det opfølgende kald med investorer slog klubbens direktør Edward Woodward fast, at klubben arbejder hårdt på at få fans tilbage på stadion og var – ligesom klubberne i Danmark – træt af de mange forskellige politiske dagsordener, som præger tilskuernes genindtog på stadion.

Du kan læse en mere gennemgående analyse af klubbens regnskab på BBC her.

Du kan desuden også læse hele Woodwards kald med investorerne transkriberet her.

Køb den nye Manchester United trøje her via Unisport.dk så støtter du OldTrafford.dk.

Forrige artikel

Tuanzebe efter comeback: Vi er ikke bare med for at høre musikken

Næste artikel

Woodward: Vi kender ikke til europæisk Superliga-plan

ANNONCE