Der er fokus på Wayne Rooney forude for kampen mellem Derby og Manchester United torsdag aften. Efter 13 år i klubben forlod den engelske fighter Old Trafford i 2017 – men derfor har han stadig en holdning til sin tidligere arbejdsgiver.
Danske Christian Eriksen har fået nummer 14 Køb trøjen hos Unisport her og støt samtidig OldTrafford.dk.
I hvert fald udtaler han ifølge Goal.com, at det kommer til at tage noget tid, før United er klar til at konkurerre med Liverpool, som lige nu er 37 point foran dem i tabellen.
– Det kommer til at tage to-tre år, tror jeg. De er nødt til at købe nogle spillere, de er nødt til at komme af med nogle spillere, siger Rooney, der dog heller ikke mener, at hundredevis af millioner af pund er opskriften på succes.
– Hvis du ser på, hvad Liverpol har gjort, og hvad Manchester City har gjort, så er det ikke bare at købe et hold, som så er direkte konkurrencedygtige. Se på Liverpool – de har bygget et hold.
Wayne Rooney nåede at score 253 mål i sin tid i den røde trøje og blev dermed klubbens mest scorende spiller nogensinde.
Se alle rejsetilbud til den nye sæson her
Priser fra kun 2.445,- inkl. fly, kamp og hotel.
Christian Eriksen skal spille i nummer 14
Køb trøjen hos Unisport.dk gennem dette link, så støtter du OldTrafford.dk.
Vær med til at test vores nye forum og kommentarsystem af: Opret en gratis profil her