Endnu en ungdomspiller træner med førsteholdet

Louis van Gaal har ikke været bleg for at give klubbens ungdomspillere chancen på førsteholdet. Fredag trænede 19-årige Joe Rothwell også med.

Manchester Uniteds hollandske træner har, i den indeværende sæson, ikke været bange for at lade de unge spillere fra akademiet få chancen på førsteholdet. 

Nu har van Gaal så givet endnu et talent chancen for at vise sig frem til træning. Det 19-årige midtbanetalent, Joe Rothwell, blev således fanget af klubbens fotograf fredag, mens han lavede øvelser sammen med stjernerne på førsteholdet.

Den unge midtbanespiller får chancen, efter at have gjort det glimrende for Warren Joyces U21-hold denne sæson. Skulle Rothwell komme ind fra bænken mod Southampton, vil han blive den niende United-debutant i denne sæsons Premier League.

Rothwell imponerede senest i en 5-0-sejr over Blackburn, hvor han scorede to mål efter at blive skiftet ind i anden halvleg. Du kan se hans flotte afslutning fra den kamp her.

 

Forrige artikel

Manchester United klar til indkøb i milliard-klassen

Næste artikel

Van Gaal: Rooney er klar til Southampton

ANNONCE