Schweinsteiger: Jeg kalder ham for “hjernen”

I et interview med Manchester Uniteds eget medie afslører den tidligere midtbanemand, at han har sit eget kælenavn til Bruno Fernandes.

Bastian Schweinsteiger havde en stor karriere omend det ikke blev til det helt vilde i Manchester United. Det ser dog ud til, at tyskeren stadig følger med og faktisk har en fidus til en af klubbens nuværende midtbanespillere. Han er nemlig ret stor tilhænger af Bruno Fernandes.

– Jeg kalder ham “hjernen”, fortalte Schweinsteiger til klubbens medie om Fernandes.

– Han bevæger sig så klogt på banen og ved du hvad, man undervurderer faktisk hans arbejdsvillighed på banen. Selvfølgelig laver han assist eller scorer mål og laver fantastiske afleveringer, men Bruno Fernandes, han arbejder hårdt.

– Jeg kan godt lide at se ham spille, fordi hvad end han gør, så giver det mening.

Forrige artikel

Murphy-statue kommer til maj

Næste artikel

Ten Hag giver Sancho tid, men håber på snarligt comeback

ANNONCE