(James Gill – Danehouse/Getty Images)
Ud af døren gik Mitchell van der Gaag, Benni McCarthy, Steve McClaren, Richard Hartis og Eric Ramsay. Ind er kommet Ruud van Nistelrooy, René Hake, Andreas Georgson og Jelle ten Rouwelaar.
Da Erik ten Hag fik forlænget sin kontrakt i sommer, fik han samtidig også en helt ny trænerstab i ryggen. Uniteds manager har selv været yderst involveret i at sammensætte staben. De fire nye trænere har fået samme kontraktlængde som Erik ten Hag – til sommeren 2026.
Det mest prominente og iøjenfaldende navn er Ruud van Nistelrooy. Men resten af persongalleriet er også interessant. I en større artikel forsøger The Athletic at give svar på, hvordan rollerne er fordelt, og hvordan arbejdsfordelingen iblandt dem er.
Ruud van Nistelrooy, assistenttræner
Skal han lære Rasmus Højlund og Joshua Zirkzee at lave mål? Det er nærliggende at få den tanke, når man henter den ikoniske United-angriber tilbage til klubben i en trænerrolle. Han lavede imponerende 150 mål i 219 kampe for de røde djævle i perioden fra 2001 til 2006.
Men han skal meget mere end blot det. Som assistenttræner har han fokus på helheden. Sammen med René Hake, Andreas Georgson og Darren Fletcher har han hovedansvaret for de første 30-40 minutter af holdets træninger. 48-årige Nistelrooy har blandt andet designet sine egne possession- og pasningsøvelser, som han tager holdet igennem, skriver The Athletic.

Til kampe bruger han meget tid på at analysere spillet på en laptop.
Han beskrives som en træner, der ofte giver individuel feedback til spillerne, og han har et ønske om at dyrke og pleje spilleglæden i truppen. Han har også gjort en dyd ud af at lære navnene på klubbens ansatte at kende så hurtigt som muligt.
Han har dog også stort temperament. Han har allerede fået to gule kort i denne sæson for at konfrontere 4. dommeren.
René Hake, assistenttræner
Et mere ubeskrevet blad end van Nistelrooy. Hake har aldrig selv spillet fodbold på professionelt plan, men har i løbet af sin 21-årige trænerkarriere stået i spidsen for Emmen, Twente, Cambuur, Utrecht og senest Go Ahead Eagles. Hake og Erik ten Hag har en fælles fortid fra Twente.
I Manchester United har den 52-årige hollænder en stor del af ansvaret for holdets træninger, ifølge The Athletic. Det gælder både fysiske og taktiske dele af sessionerne. Derudover planlægger og holder han styr på ugeprogrammer – i tæt samarbejde med Erik ten Hag naturligvis.

René Hake stiller stor krav til sine spillere. De skal arbejde hårdt og i holdets tjeneste. Derfor er Uniteds nye assistenttræner også meget optaget af, at spillerne er i den fornødne fysiske form.
Andreas Georgson, førsteholdstræner
Den 42-årige svensker er dødboldsspecialist, hvilket også er hovedårsagen til, at han er blevet hentet til Manchester United fra norske Lillestrøm.
Men Georgson har en alsidig profil. Han har været manager i både Malmø og Lillestrøm. Derudover har han tidligere været dødboldstræner i Arsenal, Southampton og Brentford. I Southampton arbejdede han under Uniteds tekniske direktør, Jason Wilcox, der også har headhuntet ham til Old Trafford.

For Georgson var det vigtigt, at han også fik ansvar for andet end blot dødbolde. The Athletic skriver, at han også deltager i taktiske forberedelser samt analysearbejde. Men dødbolde er hans primære fokus, hvilket også er tydeligt under kampene. Her giver han indskifterne instrukser, kort inden de skal på banen.
Eric Ramsay stod tidligere for Manchester Uniteds dødbolde. I foråret drog han over Atlanten for at blive cheftræner i Minnesota United.
Darren Fletcher, førsteholdstræner
Vi skrev, at hele trænerstaben er blevet udskiftet. Det er faktisk ikke helt korrekt.
Darren Fletcher er nemlig stadig en del af Manchester Uniteds førsteholdsstab. Da Jason Wilcox kom til, aftrådte Fletcher som teknisk direktør og er nu førsteholdstræner. Som teknisk direktør var han også involveret i holdets træning.

The Athletic beskriver ham som et bindeled. Det gælder både mellem staben og spillerne, men også mellem akademiet og førsteholdet. Det er hans vurdering, Erik ten Hag beror på, når der skal hives en akademispiller op til førsteholdets træning.
Jelle ten Rouwelaar, målmandstræner
Erik ten Hag beskrev Jelle ten Rouwelaar som en innovativ målmandstræner med en ny og spændende tilgang, da han kom til klubben i sommer. Han overtager posten fra Richard Hartis, hvis kontrakt udløb.

Rouwelaar var senest målmandstræner for Burnley under Vincent Kompany. Den 43-årige hollænder havde egentlig kurs mod Ajax denne sommer, men da United henvendte sig, ombestemte Rouwelaar sig.
Det er ikke kun trænerstaben, der er ny i Manchester United. Det samme er den sportslige ledelse, hvilket du kan blive klogere på nedenfor.