Således kan vi her på Oldtrafford.dk fortælle, at Portsmouth allerede har været på banen for at sikre sig den karismatiske midtbanedynamo.
Portsmouth er dermed den første klub, der melder sig i jagten på en af verdens bedste midtbanespillere, men mon ikke der kommer flere bejlere i den nærmeste fremtid?
Portsmouth har offentligt sagt, at de godt kunne tænke sig, at Keane kom til klubben, der kæmper i den lavere ende af tabellen.
I en pressemeddelse siger klubben:
“Efter ordre fra klubbens formand, Milan Mandaric, er klubbens direktør, Peter Storrie, i gang med at forhøre sig, hvovidt det vil være muligt at få den førhenværende Manchester United spiller, Roy Keane, til klubben.”
“Mandaric er overbevist om, at Roy Keane er præcis den type spiller, som Portsmouth Football Club ville byde velkommen.”
Keane har tidligere sagt, at han godt kunne tænke sig at afslutte karrieren i Celtic, men om det bliver virkelighed, vil tiden vise.
Vi takker vores anfører for den exceptionelt fantastiske indsats, han har gjort for vores klub gennem de seneste 12,5 år.