Bruno nomineret som årets spiller i Premier League – sådan stemmer du

Otte spillere har gjort det bedre end resten i Premier League i denne sæson. Det synes i hvert fald at være konklusionen på den nominering af “Premier League Player of the Year”, der er offentliggjort i dag.

Foto: Ash Donelon/Manchester United via Getty Images

Med otte mål og 19 assists i 33 Premier League-kampe er Bruno Fernandes nomineret som årets spiller i Premier League.

Det er han sammen med syv andre. Heraf er der tre fra Arsenal i form af David Raya, Gabriel Magalhães og Declan Rice.

Derudover har Manchester City Antoine Semenyo og Erling Haaland med, mens Nottingham Forests Morgan Gibbs-White og Brentfords Igor Thiago fuldender listen af nominerede.

Bruno Fernandes har allerede vundet Football Writers Associations kåring som sæsonens bedste, hvor det er fodboldskribenter, der står bag.

Nu gælder det i stedet Premier Leagues egen kåring, hvor fans er med til at bestemme udfaldet.

Du kan også stemme. Det gør du lige her.

 

Skriv et svar
Forrige artikel

Romano: Carrick-aftale tæt på at være i hus

ANNONCE