Manchester United fik i går tre meget vigtige point i mesterskabskampen, da de slog Blackburn 2-0 på udebane. Med sig på Ewood Park havde “De Røde Djvæle” omkring 7000 medrejsende fans, og de leverede en flot opbakning til spillerne. United-fansene kunne tydeligt høres gennem hele kampen, og ifølge Ferguson var fansene alt afgørende for den vigtige sejr.
“De var fantastiske. De er utrolige. De fortjente at få det resultat, fordi de aldrig stoppede. De motiverede os til at fortsætte igennem hele kampen; de sugede næsten bolden i mål for os,” udtalte Ferguson til Sky Sports.
“Det er ligesom Stretford End til tider, i de sidste 15 minutter af kampene – sådan var det i dag (red. i går)”
Uniteds skotske manager var ikke den eneste, som havde lagt mærke til fansene på lægterne. Også Ashley Young virkede begejstret for opbakningen.
“De havde en stor andel i sejren. De sang fra første til sidste minut,” udtalte Young.