Optakt: I aften behøver Old Trafford ikke levere et drama

Manchester United står med det ene ben i Europa League-finalen forud for aftenens returopgør mod Athletic Club. Bliv klædt på til semifinalen med OldTrafford.dk’s optakt.

(Maciej Rogowski/Eurasia Sport Images/Getty Images)

Manchester United kan, må og skal under ingen omstændigheder gøre den her semifinale spændende.

Og i min optik bør det heller ikke være muligt at formøble tremålsføringen fra første opgør. Slet ikke når returopgøret spilles på Old Trafford.

“Så længe bolden er rund, kan alting ske”.

Det er også sandt, og der var ikke nogen, der i deres vildeste fantasi havde troet, at de røde djævle ville vinde 0-3 på San Mamés i torsdags. Vi skal da heller ikke bladre mange sider i historiebøgerne for at finde eksempler på store United-kollaps.

Men der er et eller andet over den her Europa League-kampagne. United har stadig ikke en tabt en eneste kamp i turneringen, og det lyder jo helt vildt, når de røde djævle taber tæt på hver anden kamp, de spiller i Premier League.

Jeg tror, de unge drenge har en helt anden tro på tingene i de her opgør. Og jeg tror, at den gamle garde bestående af navnligt Bruno, Maguire og Casemiro ved hvor meget, der er på spil. Det er en solid cocktail.

Amorim ved også, hvad en triumf og en Champions League-kvalifikation betyder for projektet. Han kommer ikke til at løbe nogen risiko. Han turde ikke en gang at sætte Bruno ind i søndagens kamp mod Brentford.

Omvendt skal Ernesto Valverde blæse til angreb med et profilløst mandskab. Det skal United simpelthen være i stand til at udnytte.

Athletic – baskernes stolthed

Dato, tid og sted

Torsdag d. 8. maj kl. 21.00 på Old Trafford

Skader og karantæner

Matthijs de Ligt gjorde os alle forskrækket, da han måtte lade sig udskifte efter allerede en halv time mod Brentford i søndags. På pressemødet forud for aftenens kamp, fortæller Amorim, at den hollandske forsvarspiller er ude i de næste to kampe, men at skaden ikke er alvorlig.

Amorim bekræfter: De Ligt ude de næste to kampe

Derudover må Amorim undvære Joshua Zirkzee, Diogo Dalot, Lisandro Martinez, Toby Collyer og Ayden Heaven, der er på skadeslisten. Chido Obi er fortsat ikke spilleberettiget i Europa League.

Noussair Mazraoui er omvendt klar, selvom han ikke var i truppen til søndagens kamp mod Brentford. Christian Eriksen trænede ikke med, da der var åben træning onsdag, men danskeren ventes at være med i aftenens trup.

Udeholdet er hårdt ramt. Ikke nok med at de skal hente tre mål, er de også rejst til England uden deres største profiler. Williams-brødrene er begge blevet ramt af skader siden i torsdags, og topscorer Oihan Sancet er heller ikke klar endnu.

Skadesbrist for baskerne: Brødrende Williams misser returopgøret

– Hvis de kunne have været her, ville de have været her. Det er så simpelt som det, fordi dette er den vigtigste kamp i sæsonen. Så de ville have været her, hvis de havde været i form, udtaler Valverde på pressemødet.

Dani Vivian er naturligt nok heller ikke med i Athletics trup, da han afsoner karantæne efter sit røde kort i torsdags.

Forventede startopstillinger

Manchester United:

Amorim giver genvalg til alle 11, der sikrede 0-3-udgangspunktet på San Mamés for en uge siden. De eneste ændringer, jeg kunne forestille mig, Amorim kunne blive fristet af at lave, er på Lindelöfs position. Det kunne være Shaw eller Amad, der erstatter ham, hvis de er klar. I Amads tilfælde ville det rykke Mazraoui ned som stopper.

Onana
Lindelöf – Maguire – Yoro
Mazraoui – Casemiro – Ugarte – Dorgu
Garnacho – Fernandes
Højlund

Athletic Club:

Agrirrezabala
de Marcos – Paredes – Alvarez – Berchiche
Ruiz de Galaretta – Jauregizar
Djalo – Gomez – Berenguer
Sannadi

Hold øje med

Ernesto Valverde må fortsat undvære Oihan Sancet. I det omvendte opgør, synes jeg, at erstatningen, Álex Beregnguer, spillede utrolig lovende de første 25-30 minutter. Han satte en hovedstødschance op til Inaki Williams og havde en halvfarlig afslutning fra kampen af feltet. Han kan skabe det uventede.

Podcast

Hvis du tror på jinx, vil jeg ikke anbefale dig at lytte til denne uges episode inden aftenens kamp. Men gør du ikke det, vil jeg klart sætte podcasten i ørene og blive klar til returopgøret.

Skribentens bud på kampens resultat

Har man læst med på OldTrafford.dk eller lyttet til podcasten den seneste uge, vil man vide, at jeg er ret skråsikker. Manchester United kvalificerer sig til Europa League-finalen.

Jeg tror, United spiller den klogt og udnytter, at Athletic skal satse og formentlig også blotte sig. Mit gæt er, at vi kommer bagud, men i løbet af 2. halvleg rammer vi dem på et par omstillinger og vinder kampen 2-1. Højlund og Amad scorer.

Hvor kan kampen ses?

Disney+. Og du vælger selvfølgelig det såkalte ‘supporter stream’, så du har fornøjelsen af Niels O. Thinesen og Cengiz Salvarlis bramfri tone.

COMEONUNITED!

1 kommentar
  1. Sjovt som man kan mærke spændingen helt ned i mavsen, kampen betyder virkelig meget, næsten alt….og kontrasten til de seneste Premier League kampe er voldsom, jeg gad dårligt at se Brentford kampen og måtte virkelig bide min tunge for ikke at slå over på københavne derbyet istedet….

    Men i aften dufter det af “gamle dage” og jeg vil med en vis ro sætte mig til rette i divaneseren.

    Det må ikke gå galt….

    Vi vinder 4-1 Bilbao kommer foran, men som altid går Captain Bruno forrest og score, derudover Amad og Garnacho og vores danske nier Højlund.

    Håber sgu at Bodø slår Spurs ud så finalen ikke står imellem to desperate Premier League mandskaber D.21 Maj…

    GGMU

Skriv et svar
Forrige artikel

Onsdagens rygter: Ny nier på blokken

ANNONCE