Medier: United frygter længere skadespause til Yoro

Leny Yoro har formentlig brækket en mellemfodsknogle, hvilket vil holde ham ude i to måneder. Det skriver flere medier onsdag aften.

Foto: Ash Donelon/Manchester United via Getty Images

Manchester Uniteds nye sommersigning Leny Yoro måtte humpende udgå efter blot 35 minutter, da United spillede træningskamp mod Arsenal natten til søndag. Siden har klubben ikke meldt noget ud om det 18-årige stortalent.

Onsdag har der dog floreret en video af forsvarsspilleren. Her går han rundt på krykker, mens venstre fod er i skinne.

Det skyldes ifølge flere journalister, der følger Manchester United tæt, at Yoro formentlig har brækket en mellemfodsknogle. Det frygter United i hvert fald. Hvis det er tilfældet, vil det kræve cirka to måneder på sidelinjen for Yoro. Sådan lyder det fra både fra James Ducker fra The Telegraph, Chris Wheeler fra Daily Mail og Rob Dawson fra ESPN.

Manchester Uniteds læbestab er dog fortsat ved at undersøge Yoro. Det forventes, at klubben kommer med en officiel udmelding i løbet af torsdag.

Der er fortsat heller ikke nyt om Rasmus Højlund, som også måtte forlade banen skadet i Arsenal-kampen.

7 kommentarer
  1. Hvordan helvede kan vi være så utroligt uheldige med de skader, Jesus da .. måske er det bare bad luck med Yoro, but still ..

    Håber dæleme der snart sker noget mere på den transfer front. Ser gerne snart den famøse “here we go” omkring De Ligt 🤞

  2. C. Friis

    Jeg tillader mig at benytte C. Friis da vi er så heldige at have hele tre Christian herinde…håber det er ok med dig selvfølgelig.

    Jeg sidder også med en vældig bekymret tanke, forsætter det forfærdeligt skadeshelvede fra sidste sæson nu igen i den nye sæson ..?

    Det vil ikke være til at bære….

    Ja De Ligt vil være kærkommen, dog har har vist også en bekymrende skades historie, jeg tænke også især på en “here we go” melding fra Romano vedr Ugarte….vi har virkelig brug for kvalitets forstærkning centralt.

    1. Thomas.
      Det helt i orden du bruger det, C. Friis er også det der står på siden af rally bilen så det helt perfekt 🥳

      Men i guder de skader, jeg magter ikke hvis det skal fortsætte endnu en sæson… Hvad angår De Ligt’s skades problemer er jeg en smule uforstående. Efter hvad jeg kan se spiller han stort set maks kampe på en sæson. 30+ kampe siden Ajax tiden (dog ikke sidste sæson) men var det ikke mere fordi der blev foretrukket en Kim Min et eller andet over ham, eller husker jeg helt forkert? 😅

  3. C. Friis

    Nu bliver jeg sgu en smule “misundelig”….

    Rally bil….🤩🤩🤩 med egen navn på siden….det er bare f…… blæret💪😎👍

    Jeg “nøjes” med min HD Road King, en ældre dame fra 97…ikke så meget “drifting” og fart på toppen, men kæmpe stor køreglæde….når solen skinner og temperaturen siger min 20 grader 😅

    Nå men siden vi startede denne tråd har Rashford også måtte strække våben…han så ellers meget bedre ud mid Betis end i de foregående kampe.

    Det er godt nok skidt i forhold til sæson starten snart….Højlund 6 uger, Yoro 3 måneder…..puha da da.

    De Ligt havde vist skadesproblrner sidste sæson, men skal ærligt indrømme at jeg ikke bruger mange sekunder på Bundesligaen eller Bayern i særdeleshed…

    Premier League og Suppen er mine fortrukne i nævnte rækkefølge…😎

  4. Thomas.

    Haha det kan jeg egentlig godt forstå du bliver. Køre i en ældre Toyota Starlet fra 82 med min far 😎🔥

    Nå ja, det skades debatten der er gang i her 😮‍💨
    Må ærligt også indrømme at frygten begynder at snige sig ind på mig. Tør næsten ikke engang nævne andre af frygt for at jinx den. Men havde vi ikke hyret en ny fysioterapeut til teamet? Håber han kan sit kram, for det her skal da helst ikke fortsætte længe endnu. Tænker også det bliver helt klovnet hvis vi ender med at sælge for meget ud, i forhold til hvad der kommer ind og skader. Prøver at forholde mig optimistisk. Igen det kunne være rent bad luck med både Yoro og Højlund og Rashy. Håber de hurtigt på benene igen 🤞

  5. Hvis Yoro ikke var blevet skadet, ville i så have forventet at han skulle være starter når vi går ind til den nye sæson?

    1. Hmm måske ikke fast starter i denne sæson, men Licha er vel selvskrevet…så Yoro skal slå enten Maguire eller Lindeløf af…

      Evans er vel nødbackup…

      Kommer selvfølgelig an på om Lindeløf sælges..

      Shaw kan jo også spille en rolle centralt har vi set…

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

»Here we go«: Dansk målmaskine er på plads i Manchester United

Næste artikel

Sejr over Betis i USA

ANNONCE