Fabrizio Romano: Kontraktforlængelse til ten Hag er et spørgsmål om tid

Ikke nok med at ten Hag får lov til at starte sæsonen ud som United manager – ser det ud til at INEOS satser på ham som fremtidens mand.

Foto: Matthew Peters/Manchester United – Getty Images

Det blev tirsdag aften bekræftet af David Ornstein fra The Athletic, at Erik ten Hag fortsætter som United manager forud den kommende sæson. Nu kan ten Hag ifølge bla. Fabrizio Romano se frem mod en kontraktforlængelse oven i hatten.

Romano meddeler at det nu kun er et spørgsmål om tid, før det officielt lyder at ten Hag har underskevet en kontraktforlængelse med Manchester United.

Forlængelsen kommer eftersigende til at lyde på yderligere 2 år. Kun mindre “detaljer” er stadig under forhandling.

 

3 kommentarer
  1. Nu begynder mine alarmklokker at bimle på livet løs….

    Jeg kan ikke forstå hvorfor Sir Ratcliffe pludselig vil forlænge med EtH lige nu..?

    Burde de højtbesungne “genier” ikke lige se tiden an og vurdere en evt forlængelse på baggrund af den kommende sæsons præstationer og resultater…og fremskridt..?

    Det virker sgu forhastet og desperat….ikke hvad jeg forventede og håbede på med denne nye sportslige ledelse ..

    Jeg syntes det virker helt vanvittigt…

    1. Hvis der lander en forlængelse så handler det om signalet. Ved en forlængelse så signalerer man til truppen hvor magten ligger, og at det ikke er hos spillerne. Man kan ikke sløse sig gennem en sæson fordi man alligevel får en ny manager til sommer.

      Man bliver nød til at præstere, for hvis manageren fortsat er her, så får man ikke noget ud af ikke at give sig fuldt ud, da manageren vil kunne tillade sig at have det langsigtede perspektiv, og dermed vælge dem, som spiller ind på filosofien på trods af de måske ikke er bedre spillere.

      Vanvittigt? Det vil jeg ikke sige
      Et gamble? Formentligt, men det vil tiden vise

  2. Jesper

    Det er en rigtigt god pointe….den vinkel havde jeg ikke tænkt på, men det giver lidt mere mening.

    Syntes dog stadig det et stort sats…

Kommentarer er lukket

Forrige artikel
Ole Gunnar Solskjær OldTrafford.dk

Skal du med på holdet? OldTrafford.dk søger skribenter

Næste artikel

Kommentar: Ten Hag er blevet et tilvalg

ANNONCE